bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 listopada 2020
  • wyświetleń: 2383

System rowerów miejskich "BBbike" podsumował tegoroczny sezon

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BBbike" podaj

13.700 wypożyczeń zarejestrował w zakończonym właśnie sezonie system rowerów miejskich w Bielsku-Białej - BBbike. Sezon rozpoczął się 4 maja - z uwagi na sytuację epidemiczną o ponad miesiąc później niż zazwyczaj - a zakończył w ostatnim dniu października.

bbbike, rower miejski
System rowerów miejskich "BBbike" podsumował tegoroczny sezon · fot. BikeU


Najczęściej rowery BBbike były wypożyczane 19 lipca i 27 czerwca - każdego dnia ponad 200 razy. Sporo wypożyczeń było również 11 sierpnia - 187, 15 września - 142 i 6 października - 89. Największą popularnością cieszyły się stacje przy Centrum Handlowym Gemini przy ul. Bora-Komorowskiego, skąd użytkownicy wypożyczali rowery aż 1.344 razy; drugi uczęszczany punkt to stacja Zwardońska - lotnisko, ale też Partyzantów - Mickiewicza i plac Ratuszowy.

Najczęstszą trasą w tym sezonie pokonywaną przez użytkowników rowerów miejskich BBbike była trasa Zwardońska - lotnisko do Zwardońska - lotnisko, z ponad 700 przejazdami. W tym przypadku rowerzyści zapewne stawiali na rekreację, bo to jedna z najpopularniejszych tras tego typu w mieście. Drugą popularną trasą, z 376 przejazdami, była trasa Cygański Las - Bora-Komorowskiego.

Serwis rowerowy BBbike niejednokrotnie rozmawiał też z użytkownikami rowerów w Bielsku-Białej. I chociaż - zgodnie z regulaminem - obszarem działania systemu są granice administracyjne miasta i tylko w ich obrębie dozwolone jest korzystanie z rowerów, to z rozmów tych wynikało, że użytkownicy wybierali się rowerami znacznie dalej.

Miejskimi rowerami interesują się w coraz większym stopniu seniorzy. Ich cel jest typowo rekreacyjny. Chcieliby też, aby stacje sięgały do ościennych miejscowości - do Szczyrku, Jaworza czy Kóz. Jedna z pań 70 plus przyznała w rozmowie przy stacji Zwardońska - lotnisko, że jeździ rowerem miejskim na wycieczki wokół zbiornika Goczałkowice. Serwis rozmawiał też z parą z centralnej Polski, która wybiera się na urlopy tylko tam, gdzie można wypożyczyć rower miejski. W Bielsku-Białej byli już po raz trzeci, tak bardzo spodobała im się ta forma wypoczynku, a całodniowa wycieczka rowerowa nad Jezioro Żywieckie nie była dla nich żadnym problemem.

Jak podkreśla serwis rowerowy, w Bielsku-Białej powszechne jest też zgłaszanie przez mieszkańców porzuconych i zaginionych rowerów. I tu uwaga: w przeciwieństwie do mieszkańców innych miast, bielszczanie nie żądają za to zapłaty.

Wśród użytkowników rowerów w Bielsku-Białej są na pewno miłośnicy zwierząt. Jeden z nich znalazł w koszyku roweru trzy puszki kociego jedzenia, zgłosił to na infolinię, a serwisanci odnaleźli właściciela głodnego kota i umówili użytkowników na przekazanie puszek.

Operator systemu podkreśla też, że wpływ pandemii na zmniejszenie liczby wypożyczeń jest w tym roku bezsporny. Sezon BBbike w 2019 r. trwał od 1 kwietnia do 31 października, a rowery były wypożyczane blisko 40 tys. razy.

Rowery BBbike wrócą na ulicę Bielska-Białej 1 kwietnia 2021 r.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BBbike

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BBbike" podaj