Wiadomości

  • 10 października 2020
  • 15 października 2020
  • wyświetleń: 6209

Wracają godziny dla seniorów w placówkach handlowych

Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia - to wprowadzone przez rząd nowe zasady wsparcia osób starszych, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

Godziny dla seniora od 15 października

Od 15 października do odwołania rząd wprowadza godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Zasady dotyczą także placówek pocztowych. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia. Godziny dla seniorów nie będą obowiązywały w soboty.

To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Oprócz tego:
  • zaostrzono zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki,
  • zaleca się maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.


Przede wszystkim - solidarność między pokoleniami

Ochrona seniorów nie uda się bez międzypokoleniowej solidarności społecznej! Dlatego też rząd apeluje o niesienie pomocy i wsparcia osobom starszym i samotnym. Każdy może włączyć się w takie działanie poprzez zwykłe zrobienie zakupów, wykupienie leków w aptece czy odebranie przesyłki na poczcie.

- Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów - to może ocalić życie - mówił premier. Podkreślił też, że w ramach solidarności międzypokoleniowej, przestrzegając zasad, chronimy zdrowie i życie seniorów.

System wsparcia dla seniorów opiera się na działaniach wolontariuszy, organizacji społecznych oraz samorządów i państwa. W pomoc osobom starszym włączają się m. in. harcerze i organizacje pozarządowe. Rząd przeznaczy 38 mln złotych dla domów pomocy społecznej z przeznaczeniem na zabezpieczenie sanitarne oraz wsparcie pracowników tych placówek.

4 zasady bezpieczeństwa - DDMA

Skuteczna walka z koronawirusem polega na przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania, tzw. DDMA:
  • dystans
  • dezynfekcja
  • maseczka
  • aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe


Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

---

Pomimo nieoficjalnych doniesień medialnych w ostatnich dniach, rząd nie podjął decyzji o powrocie do nauki zdalnej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. - Na dzień dzisiejszy 98 procent szkół funkcjonuje w trybie stacjonarnej edukacji. Niewielki procent funkcjonuje w systemie hybrydowym. Ta strategia zdaje na razie egzamin. Dlatego nie widzimy takiej konieczności, by wprowadzać na powrót tryb nauki zdalnej. Po długiej dyskusji z epidemiologami utrzymanie stacjonarnego systemu edukacji uznajemy za właściwe. - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

ar, BM / bielsko.info

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj