bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 października 2020
  • wyświetleń: 3623

Zakończyła się modernizacja basenu w ZSO im. Armii Krajowej

Zakończyła się modernizacja basenu w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej przy ul. Sterniczej 4 w Bielsku-Białej. To jedna z największych inwestycji oświatowych miasta w ostatnim czasie. 2 października odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanego basenu.

Zakończyła się modernizacja basenu w ZSO im. Armii Krajowej
Zakończyła się modernizacja basenu w ZSO im. Armii Krajowej · fot. UM Bielsko-Biała


Było symboliczne przecięcie wstęgi przez jedną z uczennic, podziękowania władzom miasta, kwiaty i pokazy pływania czterema stylami uczniów klas szóstych i siódmych Szkoły Podstawowej nr 36, która należy do ZSO. I to ci ostatni byli najbardziej ucieszeni z nowego basenu. - Dziś był pierwszy dzień, kiedy mogliśmy do niego wskoczyć. I jest po prostu wspaniale. Superwoda, wspaniałe dno - przyjemne dla stóp. O wiele lepiej niż na starym basenie - zachwycali się uczniowie.

O tym, jak bardzo basen jest potrzebny, mówiła jej dyrektor Dorota Siwik. - Basen w naszej szkole był nie tylko miejscem rekreacji, ale przede wszystkim dawał i daje możliwość bezpłatnej nauki pływania dla dzieci i młodzieży w pełni sprawnej, ale też tej z wieloma dysfunkcjami - mówiła dyrektor. - Nauka pływania to często początek pływackiej przygody. W naszej szkole jeszcze na długo przed powstaniem klas pływackich uczniowie ZSO zdobywali laury w zawodach pływackich na szczeblu miejskim czy wojewódzkim. Obecnie uczniowie klas pływackich osiągają sukcesy na wielu prestiżowych zawodach w regionie i w województwie udowadniając, że pływanie może być pasją i sposobem na życie. A dla uczniów o specjalnych potrzebach kształcenia pływanie stanowi bardzo, bardzo istotny element rehabilitacji. Dlatego tak bardzo cieszymy się z faktu, że ta wielomiesięczna inwestycja została ukończona i będzie służyć dla dobra mieszkańców - dodała D. Siwik.

Zakończyła się modernizacja basenu w ZSO im. Armii Krajowej
Zakończyła się modernizacja basenu w ZSO im. Armii Krajowej · fot. UM Bielsko-Biała


Dla dobra mieszkańców, bowiem szkoła ma w planach udostępnienie basenu nie tylko uczniom, ale również szkółkom pływackim i grupom z całego miasta, a także - w przyszłości indywidualnym mieszkańcom. - Bardzo się cieszę, że ten basen, który służył tyle lat i się nam wysłużył, udało się wyremontować. Imponujący jest fakt, że udało się to zrobić w rok - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski. - Pływanie jest uznawane za najbardziej zdrowy, a przede wszystkim bezpieczny sport - najmniej urazowy. Niech ten basen dobrze służy dzieciakom - zwłaszcza, że to szkoła z tradycjami pływackimi. Sam lubię pływać i kiedyś, jeśli mnie zaprosicie, chętnie wpadnę do was na basen - dodawał z uśmiechem prezydent.

W ramach modernizacji przeprowadzono gruntowny remont żelbetowej niecki basenowej wraz z montażem niecki ze stali nierdzewnej. Wyremontowane zostały pomieszczenia hali basenowej i pomieszczenia pomocnicze, w tym szatnie i sanitariaty. Wykonano również nadbudowę tarasu. Co ważne, dzięki modernizacji, obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace obejmowały też modernizację dachu, przebudowę instalacji: wod-kan, cwu., co., p.poż, wentylacji mechanicznej, elektrycznych, technologii uzdatniania wody i kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Wykonano izolację ścian fundamentowych, remontu doczekały się schody wejściowe. Zmodernizowana część obiektu została również wyposażona - mowa o wyposażeniu sanitarnym, meblach biurowych, wyposażeniu socjalnym, zamykanych szafkach szatniowych czy tablicach informacyjnych.

Zakończyła się modernizacja basenu w ZSO im. Armii Krajowej
Zakończyła się modernizacja basenu w ZSO im. Armii Krajowej · fot. UM Bielsko-Biała


Zaplecze basenu robi ogromne wrażenie. Wszystko jest nowe, kolorowe i nowoczesne. Jest miejsce na odpoczynek z kanapami, stolikiem i szafkami na cenne przedmioty. Również toalety i prysznice to przestronne, nowoczesne pomieszczenia. Oddzielna przestrzeń została wyodrębniona na łazienkę dla niepełnosprawnych - ze specjalną uprzężą do przebierania osób o ograniczonych możliwościach ruchowych i alarmem do wzywania pomocy na wypadek, gdyby coś się wydarzyło. Zaplecze basenu jest też wyposażone w specjalną windę dla osób niepełnosprawnych, która umożliwia im opuszczenie do wody. To pierwszy tak kompleksowo wyposażony basen w Bielsku-Białej pod względem wyposażenia dla osób niepełnosprawnych.

Obiekt przy ZSO przed modernizacją był eksploatowany przez prawie 30 lat.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.