bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 września 2020
  • wyświetleń: 2247

Na razie nie będzie trójwymiarowych przejść dla pieszych

W stolicy Podbeskidzia nie pojawią się trójwymiarowe przejścia dla pieszych. Według władz miasta, malowanie wizualizacji na drogach publicznych nie mieści się w obowiązujących przepisach prawa. Jak jednak podkreślają, miasto inaczej dba o poprawę bezpieczeństwa „na zebrach”.

pasy, przejście dla pieszych
Decyzja władz miasta: "Zebr 3D" w Bielsku-Białej nie będzie · fot. freeimages.com


O pomyśle jednego z bielskich radnych pisaliśmy 26 września. Przypomnijmy, z apelem o rozpoczęcie stosowania efektu wizualnego 3D przy malowaniu nowych lub odświeżaniu słabo już widocznych przejść dla pieszych do bielskich włodarzy zwrócił się radny Rafał Ryplewicz.

- Większość opinii z miejsc, gdzie zastosowano takie rozwiązanie, jest pozytywnych co do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Kierowcy widząc takie oznakowanie uważniej wjeżdżają na tzw. zebry w technologii 3D - stwierdził.

Interpelacja w tej sprawie trafiła już na biurko prezydenta Bielska-Białej. Jak się jednak okazuje, według władz miasta "wykonując oznakowanie poziome dróg publicznych należy przestrzegać obowiązujących przepisów". A te, według Przemysława Kamińskiego, zastępcy prezydenta Bielska-Białej, nie przewidują stosowania oznakowania w wersji trójwymiarowej.

Trójwymiarowe „zebry” mogą poprawić bezpieczeństwo
Na razie nie będzie trójwymiarowych przejść dla pieszych · fot. UM Lidzbark Warmiński


- W innych miastach stosowanie takiego oznakowania zastosowano poza drogami publicznymi, w ramach działań sponsorowanych przez firmy zewnętrzne. Pracownicy instytucji monitorujących funkcjonowanie wspomnianych wizualizacji oceniają w sposób umiarkowany efektywność jej zastosowania. Kierowcy przyzwyczajając się do braku realnej fizycznej przeszkody, przy dłuższym użytkowaniu, przestają ograniczać prędkość w rejonie przejścia, potwierdzają to również zagraniczne badania skąd zaciągnięto wzorce - podkreślił wiceprezydent.

Kamiński dodał jednak, że w Bielsku-Białej prowadzony jest program dodatkowego zabezpieczenia przejść dla pieszych, na których istnieje obawa o bezwzględne bezpieczeństwo.

- Wyboru przejść dokonuje się na podstawie danych pozyskanych z Komendy Miejskiej Policji odnośnie występujących na nich zagrożeń. W ramach tego programu instaluje się prawidłowe oświetlenie, które jest podstawą bezpieczeństwa pieszych, jak i czynnikiem stwarzającym możliwość kierowcom odpowiedniej i szybkiej reakcji w warunkach ograniczonej widoczności - zapewnił zastępca prezydenta stolicy Podbeskidzia.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.