bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 września 2020
  • wyświetleń: 11354

Trójwymiarowe „zebry” mogą poprawić bezpieczeństwo

Pierwsze powstały na drogach Islandii. Potem trafiły do Francji, Chin czy Indii, by dwa lata temu pojawić się w Polsce, a dokładnie w Lidzbarku Warmińskim. Być może powstaną także w Bielsku-Białej. Mowa o tzw. pasach 3D na przejściach dla pieszych.

Trójwymiarowe „zebry” mogą poprawić bezpieczeństwo
Trójwymiarowe „zebry” mogą poprawić bezpieczeństwo · fot. UM Lidzbark Warmiński


Z apelem o rozpoczęcie stosowania efektu wizualnego 3D przy malowaniu nowych lub odświeżaniu słabo już widocznych przejść dla pieszych do bielskich włodarzy zwrócił się radny Rafał Ryplewicz. - Większość opinii z miejsc, gdzie zastosowano takie rozwiązanie, jest pozytywnych co do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Kierowcy widząc takie oznakowanie uważniej wjeżdżają na tzw. zebry w technologii 3D - stwierdził.

Jak dodał przedstawiciel bielszczan, na zachodzie taka innowacja jest coraz częściej stosowana. - Według informacji zaczerpniętych z powszechnie dostępnych źródeł, żadne miasto w województwie śląskim na ten moment nie rozpoczęło jeszcze malowania takich oznakowań poziomych. Nasze miasto, nowoczesne, z dobrze rozwiniętą siecią dróg, powinno zostać w tym zakresie przynajmniej jednym z pionierów na obszarze całego regionu. Proponuje zatem skupić się głównie na przejściach najbardziej niebezpiecznych dla pieszych oraz na tych przy szkołach i przedszkolach - poradził radny.

Interpelacja w tej sprawie trafiła już na biurko prezydenta Bielska-Białej. Decyzja jeszcze nie zapadła. Do tematu będziemy wracać.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.