bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 sierpnia 2020
  • 13 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 4673

W centrum Bielska-Białej można spotkać zboże. Skąd się wzięło?

Na trawnikach przy wielu bielskich chodnikach rośnie zboże, głównie żyto, ale można spotkać także owies. Bielsko-Biała przed laty słynęło z włókiennictwa, mieszkańcy okolicznych wsi pracowali w bielskich fabrykach, ale też uprawiali ziemię. W mieście nie uprawiano zboża, tymczasem obecnie nawet w jego centrum możemy spotkać żyto rosnące na trawnikach i skwerach.

W centrum Bielska-Białej można spotkać zboże. Skąd się wzięło?
W centrum Bielska-Białej można spotkać zboże. Skąd się wzięło? · fot. UM Bielsko-Biała


Skąd wzięło się w centrum miasta żyto, nikt nie potrafi odpowiedzieć. Część osób zakłada, że być może już dawno temu rosło tam dzikie zboże, przetrwało parę lat i nikt specjalnie nie zawracał sobie nim głowy. Inni twierdzą, że mógł je zasiać niespełniony ogrodnik, któremu przyszło żyć w bloku. Wpadł zatem na niecodzienny pomysł, by rozwijać swoją pasję. Według trzeciej teorii, nasiona - użyte do zasiania polan w ramach inicjatywy Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej 2019 - mogły zostać zmieszane z nasionami zbóż. Wykiełkowały jednak nie tylko tam, ale i na paru niewielkich terenach zielonych, które znajdują się przy niektórych ulicach. Trudno teraz ustalić prawdziwą wersję wydarzeń - zapewne nigdy już jej nie poznamy.

Na razie rośliny zbożowe mają się w Bielsku-Białej bardzo dobrze. Nikt im nie przeszkadza, dzięki czemu mogą spokojnie się rozwijać. Jednakże trwa właśnie sezon na żniw - czy nasze miejskie zboże przetrwa?

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.