bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 10 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 9741

Tęcza „na pomniku” pojawiła się w Bielsku-Białej

Pod koniec lipca głośno zrobiło się o tzw. tęczowej akcji pomnikowej, kiedy to aktywiści związani z ruchem #TęczaNieObraża przytwierdzili do szeregu pomników w Warszawie kolorowe flagi związane ze środowiskiem LGBT. Kolory tęczy tym razem pojawiły się i przy pomniku w stolicy Podbeskidzia.

Tęcza „na pomniku” pojawiła się w Bielsku-Białej
Tęcza „na pomniku” pojawiła się w Bielsku-Białej · fot. Tęczowe Podbeskidzie


Warszawska akcja odbiła się szerokim echem i wywołała wiele komentarzy. „Tęczowej akcji pomnikowej” nie zabrakło i w Bielsku-Białej, choć była mniej spektakularna, niż ta przeprowadzona w stolicy.

- Przez Wami jedyny w Polsce pomnik Kazimiery Alberti (i na dodatek jedyny wykonany z materiałów polimerowych i grafenu w druku 3D). Alberti była pisarką i poetką, przez dekadę zamieszkiwała w Białej Krakowskiej. Przyjaźniła się z Nałkowskimi, Kasprowiczami czy Witkacym, a w jej domu odbywał się salon literacki. Była wszechstronną popularyzatorką sztuki i kultury, reżyserowała przedstawienia, prowadziła kabaret, wygłaszała prelekcje i organizowała wystawy. Wspierała funduszami ze swej działalności nie najlepiej sytuowane dzieciaki - czytamy w facebook’owym poście Tęczowego Podbeskidzia.

- #TęczaNieObraża i mamy podstawy przypuszczać, że Alberti nie miałaby nic przeciwko, że się przysiedliśmy - napisali aktywiści pod zdjęciem prezentującym pomnik oraz członkinie Tęczowego Podbeskidzia w kolorach tęczy.

Kim są działacze bielskiego ruchu? Jak sami o sobie piszą: - Chcemy, by nasz region był miejscem przyjaznym i otwartym, chcemy zaprosić Was do rozmowy, ale także do włączenia się w lokalne działania!.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.