Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 2468

Domki dla jeży. Niezwykłe osiedle powstało w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej powstało nietypowe osiedle mieszkaniowe, którego lokatorami będą... jeże. Ośrodek Rehabilitacji Mysikrólik otrzymał 14 domków dla jeży od firmy Tauron Polska Energia.

Domki dla jeży. Niezwykłe osiedle powstało w Bielsku-Białej
Domki dla jeży. Niezwykłe osiedle powstało w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Rzecznik prasowy Tauron Polska Energia Łukasz Zimnoch 30 lipca przekazał 10, a tak naprawdę 14, domków dla jeży Ośrodkowi Rehabilitacji Mysikrólik w Bielsku-Białej. Tauron i Mysikrólik wspólnie ruszyli na pomoc dzikim zwierzętom, włączając się w akcję Domek dla Jeża MegaZwierza. To proekologiczne działanie Taurona, który pragnie chronić zwierzęta potrzebujące ludzkiej pomocy.

Tauron wspiera jeże od trzech lat. Jeden z pracowników tej firmy Piotr Gleńsk od sześciu lat pomaga kolczastym rekonwalescentom w powrocie do pełni zdrowia. Stworzył okresowy azyl dla tych zwierząt. Jeże, które wpadły w kłopoty lub są chore, w jego domu odzyskują dobrą formę i wracają do środowiska naturalnego.

Piotr Gleńsk jest również konstruktorem i budowniczym unikatowych domków dla jeży. Dzięki wsparciu Taurona powstało już kilka schronisk, w których jeże są umieszczane po rekonwalescencji. Te specjalne budowle są lokowane w bezpiecznych i odludnych miejscach. Domki mają wymiary 61cm x 57cm.
Firma Tauron funduje domki dla jeży, prowadzi kampanie informacyjne, organizuje lekcje w szkołach, ucząc dzieci i młodzież dbałości o środowisko. W ramach akcji Domek dla Jeża MegaZwierza ponad sto domków trafi do ogrodów w województwach - dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. - Od początku roku na firmowych kanałach elektronicznych promujemy różne formy wspierania jeży, pełniących istotne znaczenie w naszym ekosystemie - tłumaczy Łukasz Zimnoch.

Jeż to najbliższy przyjaciel człowieka żyjący na wolności. Zwierzęta te zasiedlają także miasta, nocą tuptają przez ogrody, parki i ogródki działkowe. Co ważne, nie żywią się one - jak sugerują niektóre z bajek - jabłkami z sadu, ale likwidują tak przez nas niechciane ślimaki czy też małe gryzonie. Jeż, choć jest tak bardzo pożyteczny, nie zawsze może być z ludzkiego sąsiedztwa zadowolony. Wystraszony lub zaatakowany nie ucieka, a kuli się, szczelnie otoczony kolcami. W ten sposób zwierzę naraża się na ataki drapieżników, m.in. psów. Skulony jeż na środku drogi może zostać ofiarą nieostrożnego kierowcy. Jeże nie chorują na wściekliznę i jej nie roznoszą.

- Dziesięć domków od Taurona przyda się nam już wkrótce, kiedy zapewne pojawi się fala jesiennych sierotek - malutkich jeżyków, które pozbawione opieki zginęłyby zimą - wyjaśnia założyciel Ośrodka Rehabilitacji Mysikrólik Sławomir Łyczko. - Ciepłe domki, wykonane ze styroduru, bardzo twardego i trwałego materiału, to duża pomoc w trakcie jesienno-zimowych chłodów - dodaje S. Łyczko.
Ośrodek Rehabilitacji Mysikrólik w sezonie zimowym udziela pomocy 50-70 jeżom. Razem z domkami, na których 30 lipca prezentowano łatwy sposób montażu, Mysikrólik wzbogacił się o 14 domków, które stanowią całkiem pokaźne osiedle mieszkaniowe.

Żeby zostać przyjacielem jeży, trzeba zwracać uwagę na takie elementy, jak:
1. woda - latem, w trakcie upałów, warto napełniać wodą jakiś mały pojemnik, Jeśli ktoś ma oczko wodne na działce, to na jego brzegu warto zamontować siatkę lub małe schodki (z kamienia lub cegły). Ułatwią one jeżowi wydostanie się na brzeg, kiedy przypadkowo wpadnie do środka. Jeże potrafią pływać, jednak gdy nie mogą wyjść, toną.
2. pies - właściciel psa musi dbać, by jego pupil nie miał możliwości zaatakowania jeża.
3. koszenie - przed koszeniem należy zrobić obchód terenu. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Gdy działka jest duża, dobrze jest zacząć koszenie od środka i nie spieszyć się, wtedy zwierzęta duże i małe mają szansę uciec na boki. Koszenie spiralne od zewnątrz do środka skutkuje tym, że zwierzęta giną w ostatnim pokosie na środku działki. Nowe zagrożenie dla jeża to kosiarki automatyczne (niektóre mają specjalne zabezpieczenia, przed zakupem warto to sprawdzić). Bezpieczne koszenie dla jeża powinno się odbywać w godz. 8.00-15.00, wtedy kolczaki śpią. Ok. godz. 16.00 młode jeże zaczynają żerować, a są one nieustannie głodne.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.