Reklama

Wiadomości

  • 29 lipca 2020
  • wyświetleń: 2043

Wzrost bezrobocia zwalnia. Dane napawają optymizmem

Na rynek pracy wraca nadzieja, wzrost bezrobocia zwalnia... W naszym mieście na koniec czerwca zanotowano bezrobocie na poziomie 2,4 proc., w powiecie bielskim 4,2 proc, w województwie śląskim 4,6 proc., a w kraju 6,1 proc.

pup, powiatowy urząd pracy
Pod koniec maja więcej bezrobotnych w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Zarówno badania ankietowe Diagnoza.plus, jak i Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju, napawają ostrożnym optymizmem co do sytuacji na rynku pracy. Jak pokazują analitycy, wzrost bezrobocia w skali kraju hamuje, a 9 procent firm zapowiada zwiększenie zatrudnienia. Również na naszym lokalnym rynku powiało optymizmem, w czerwcu pojawiło się bowiem o 146 więcej miejsc do pracy niż w miesiącu poprzednim.

Według ostatnich danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia na 30 czerwca 2020 r. wyniosła w kraju 6,1 proc. (wzrost o 0,1 proc. w stosunku do maja), w województwie śląskim 4,6 proc. (wzrost o 0,1 proc.), w Bielsku-Białej 2,4 proc. (wzrost o 0,1 proc.) i w powiecie bielskim 4,2 proc. (wzrost o 0,3 proc.)

- W czerwcu 2020 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 300 osób w stosunku do maja br. Zarejestrowano 753 osoby, tj. o 95 więcej niż w miesiącu poprzednim, z czego 70,1 proc. to bezrobotni powracający do rejestracji po raz kolejny. Wśród nowo zarejestrowanych 47,5 proc. stanowiły kobiety. 4 proc. z ogółu osób zarejestrowanych w czerwcu 2020 r. to osoby, które poprzednio nigdy nie pracowały. Zarejestrowano również 46 osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - informuje zastępca dyrektora bielskiego PUP Marek Hetnał.

- W czerwcu zgłoszono 520 wolnych miejsc pracy, a więc o 146 więcej niż w miesiącu poprzednim. Wśród zgłoszonych miejsc pracy 47 dotyczyło osób niepełnosprawnych. Zgłoszono 471 miejsc pracy w ramach ofert niesubsydiowanych oraz 48 miejsc pracy subsydiowanej - dodaje Marek Hetnał. Wśród ofert pracy niesubsydiowanej było - 19 wolnych miejsc dla osób z wykształceniem wyższym ( m.in. w zawodach fizjoterapeuta, asystent architekta, nauczyciel przedszkola, psycholog, opiekunka do dzieci w żłobku, dyrektor finansowy, prezes zarządu, nauczyciel wspomagający), 22 miejsca pracy dla osób z wykształceniem średnim (m.in. pracownik biurowy, administrator sprzedaży flotowej, pracownik obsługi pensjonatu, pakowacz, zastępca kierownika marketu, pracownik agencji pracy tymczasowej, kucharz, koordynator napraw blacharsko-lakierniczych), 126 wolnych miejsc dla osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (m.in. krawcowa, sprzedawca, magazynier, elektryk, kasjer, pomocnik produkcyjny, szwaczka, kelner, krawcowa, elektromonter, pomocnik montera, pracownik budowlany, sprzedawca, młodszy kucharz, murarz, mechanik pojazdów samochodowych) oraz 304 wolne miejsca pracy dla osób z wykształceniem podstawowym (m.in. operator maszyn, kierowca samochodu dostawczego, pracownik fizyczny utrzymania czystości, tłoczarz w metalu, robotnik magazynowy, lakiernik wyrobów drzewnych, operator maszyn do produkcji wyrobów drewnianych, pomocnik introligatora, pomocnik operatora maszyn do produkcji wyrobów drewnianych, portier, pomocnik montera konstrukcji budowlanych, sprzątaczka).

Natomiast wśród ofert pracy subsydiowanej było 6 wolnych miejsc dla osób z wykształceniem wyższym (m.in. asystent koordynatora biura, pomoc administracyjna, specjalista ds. księgowych), 16 dla osób z wykształceniem średnim (m.in. pracownik produkcji abażurów, serwisant, sprzedawca, pomoc administracyjna, magazynier, technik prac biurowych, programista, pracownik biurowy, mechanik pojazdów samochodowych), 4 dla osób z wykształceniem zawodowym (m.in. mechanik samochodowy, krawiec, serwisant, laminater-monter) oraz 23 dla osób z wykształceniem podstawowym (m.in. kierowca, dekarz, pomocnik opiekuna osób starszych, instalator wodno-kanalizacyjny, pomoc kuchenna, robotnik gospodarczy, pizzerman).

Najważniejszą informacją, która napawa optymizmem, jest to, że w czerwcu do Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej nie wpłynęły informacje dotyczące zamierzonych zwolnień grupowych.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.