Reklama

Wiadomości

  • 28 lipca 2020
  • wyświetleń: 7939

Odorotwórcze substancje w powietrzu - bielszczanie mają dość

Nieznośny zapach, hałas… Mieszkańcy okolic ulicy Wapienickiej nie mają spokoju z powodu działalności jednego z tamtejszych zakładów. O pomoc apelują od lat, jednak mimo starań przedsiębiorcy, nic się nie zmienia. Władze Bielska-Białej zapewniają jednak, że podejmą starania o zażegnanie kłopotu.

Ulica Wapienicka w Bielsku-Białej
Ulica Wapienicka w Bielsku-Białej · fot. Google Street View


Około 70 mieszkańców Bielska-Białej w rejonu ulicy Wapienickiej zgłosiło zastrzeżenia co do prowadzenia produkcji tworzyw sztucznych przez jedną z firm zlokalizowanej w sąsiedztwie ich domów. Sprawa do nowych nie należy - jak podkreśla przedstawiciel bielszczan radny Konrad Łoś - ludzie sygnalizują problem od co najmniej dwóch lat.

Jako radny zażądałem podjęcia przez gminę wszelkich niezbędnych działań eliminujących immisje nieznośnego dla mieszkańców zapachu pozostającym w bezpośrednim związku z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa - podkreślił. - Mieszkańcy wskazują, iż po ich licznych skargach przedsiębiorca wprawdzie zainstalował dodatkowe filtry, lecz inwestycja ta, ich zdaniem, nie wpłynęła w istotny sposób na poprawę ich sytuacji - dodaje Łoś.

Innymi słowy - okoliczni mieszkańcy nie mogą normalnie funkcjonować, choćby z uwagi na to, iż hałas emitowany przez wentylatory uniemożliwia im wypoczynek, w tym nocny sen. Jak podkreślają, ciężko nawet latem otworzyć okno w domu. Dlatego przedstawiciel bielszczan, w ich imieniu, zaapelował do władz miasta o "wyeliminowanie zgłaszanych przez mieszkańców uciążliwości związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa".

- Podzielam troskę o sprawy mieszkańców. Dołożę wszelkich starań, aby zminimalizować uciążliwości związane z funkcjonowaniem wspomnianego zakładu - zapewnił Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

I jak poinformował w połowie lipca, toczy się postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zmiany użytkowania zakładu przy Wapienickiej. Z decyzji tej zostaną określone warunki ochrony środowiska ograniczające emisję odorotwórczych substancji, jak również emisję hałasu do środowiska.

- Styren wprowadzany do powietrza wskutek produkcji laminatów jest substancją silnie odorotwórczą. Ma bardzo niski próg zapachowy, co powoduje intensywną jego woń w powietrzu. Z uwagi na toczące się postępowanie, obecnie we wskazanym zakładzie jest prowadzona działalność związana z montażem i magazynowaniem kontenerów na suchy lód, która nie powoduje uciążliwości odorowych - podkreślił wiceprezydent. Zaznaczył też, że w świetle obowiązujących przepisów, nie było do tej pory podstaw do tego, by odmówić pozwolenia działalności zakładu.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.