bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 17 lipca 2020
  • 19 lipca 2020
  • wyświetleń: 2580

Na placu Chrobrego w Bielsku-Białej stanęła wystawa o Solidarności

Wystawę "Tu rodziła się Solidarność" można oglądać od piątku, 17 lipca na placu Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej. Wystawa będzie dostępna do 28 lipca. Ekspozycja przypomina, że przed Gdańskiem było Bielsko-Biała: gorące strajkowe lato w naszym mieście zaczęło się już 8 sierpnia 1980 roku od strajku w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

wystawa Tu rodziła się solidarność
Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" stanęła 17 lipca na Placu Chrobrego w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


"Tu rodziła się Solidarność" to wystawa z fragmentem lokalnym poświęconym wydarzeniom z sierpnia i września 1980 roku na Podbeskidziu, w tym w Bielsku-Białej. Prezentowana ekspozycja jest elementem wystawy ogólnopolskiej. Na finał 28 sierpnia na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie spotkają się 53 wystawy lokalne prezentowane w 53 miastach całego kraju.

17 lipca w wydarzeniu otwarcia ekspozycji udział wzięło około 50 osób, w tym przewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Janusz Okrzesik, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, poseł Przemysław Drabek, bohaterowie bielskich wydarzeń roku 1980 i mieszkańcy miasta. Otwarcia ekspozycji dokonali zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, dr Andrzej Sznajder i przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność - Marek Bogusz.

- Bielsko-Biała jest sercem Podbeskidzia, a podbeskidzka Solidarność była też niejako sercem całej Solidarności. Tu zdarzyło się wiele ważnych rzeczy, wiele ważnych rzeczy w Bielsku-Białej się zaczęło. Tak się składa, że kiedy rodziła się Solidarność, ja miałem 4 lata, więc moja wiedza jest wiedzą w zasadzie czysto książkową. Serdecznie dziękuję tym osobom, które w czynny sposób o naszą polską wolność walczyły. Cieszymy się, że ta wystawa jest w naszym mieście, że bielszczanie będą mogli ja oglądać i tym samym oddawać hołd tym wszystkim ludziom, którzy walczyli o wolność Polski. Za tę walkę im dziękujemy, niech ta wystawa będzie hołdem dla nich - mówił zastępca prezydenta Bielska-Białej, Adam Ruśniak.

Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder nawiązał w swoim przemówieniu do konkretnych wydarzeń w Bielsku-Białej w 1980 roku.

- Przypominamy na planszach tej wystawy tamten niezwykły czas rewolucji Solidarności. Nie jest to przypadek, że wystawa jest prezentowana w Bielsku-Białej. Na jednej z plansz przeczytacie państwo, być może z pewnym zdziwieniem, że przed Gdańskiem było Bielsko-Biała. Gorące strajkowe lato w Bielsku-Białej zaczęło się już 8 sierpnia 1980 roku od strajku w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. W kilka dni do akcji strajkowej przystąpili pracownicy zakładów Lenko i Befama, a w nocy z 28 na 29 sierpnia strajk rozpoczął się w zakładach nr 2 Bielskiego FSM-u. Na nocnej zmianie protest rozpoczęło, można powiedzieć, zaledwie 200 pracowników. Ale ranna zmiana w liczbie prawie 3.500 osób do tego strajku się przyłączyła. Sprawa stała się na tyle poważna, że na negocjacje z komitetem strajkowym przyjechał wojewoda Zdzisław Legomski. Był gotów przystać na wszystkie postulaty z wyjątkiem tych, które dotyczyły powstania Samorządnego Związku Zawodowego i spełnienia postulatów, z którymi solidaryzowali się strajkujący na Podbeskidziu, a które sformułowali kilka dni wcześniej strajkujący na Wybrzeżu. Jednym z żądań, jakie postawili władzom, było poinformowanie opinii publicznej o charakterze tego protestu. Stało się to 30 sierpnia i z tą chwilą strajk został zawieszony do momentu zawarcia porozumienia przez strajkujących na Wybrzeżu. Takie były początki Podbeskidzkiej Solidarności. Taki był początek polskiej rewolucji w Bielsku i na Podbeskidziu - mówił dyrektor katowickiego IPN, dr Andrzej Sznajder.

W Bielsku-Białej wystawa będzie prezentowana do 28 lipca br.. Przygotował ją Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.