bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1843

Poseł Koperski o trudnej sytuacji najemców w centrach handlowych

W piątek 5 czerwca o godzinie 10.00 odbył się briefing prasowy posła Lewicy Przemysława Koperskiego dotyczący przepisów regulujących kwestię wynajmu lokali w galeriach handlowych i trudnej sytuacji najemców i wynajmujących.

Poseł Przemysław Koperski
Poseł Koperski o trudnej sytuacji najemców w centrach handlowych · fot. Biuro Poselskie Przemysława Koperskiego


- Po wejściu w życie rozporządzenia Rady Ministrów z 13 marca 2020 roku zawierającego decyzję rządu o zasadniczym zamknięciu działalności handlowej, usługowej i gastronomicznej w obiektach handlowo-usługowych, omijającego konstytucyjny obowiązek wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, tysiące drobnych przedsiębiorców z dnia na dzień zostało pozbawionych źródeł utrzymania swoich firm. W sposób szczególnie dotkliwy decyzja uderzyła przedsiębiorców prowadzących działalność w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m², co wynikało bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Zdrowia dn. 13 marca w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego i ustanowienia czasowego ograniczenia handlu w tego typu obiektach - powiedział poseł Przemysław Koperski.

- Złamanie dotychczasowych konstrukcji biznesowych, obowiązujących w galeriach handlowych, rząd próbował ratować zapisem dodanym 31 marca do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przewidującym obniżenie czynszu najmu w zamian za przedłużenie umów na dotychczasowych warunkach o 6 m-cy, zwanej Tarczą - dodaje Koperski.

- Niestety, przepisy Tarczy nie tylko nie poprawiły sytuacji najemców, nie tylko nie ratują mikroprzedsiębiorstw i funkcjonujących w nich miejsc pracy, ale doprowadzają poprzez niejasne sformułowania i brak rzetelnej oceny skutków jej oddziaływania w trakcie I,II,III i IV fazy odmrażania gospodarki, do narastających konfliktów prawno-finansowych w kręgu przedsiębiorców. Wedle otrzymywanych w ostatnich tygodniach sygnałów, obecna sytuacja zakończy się prawdopodobnie masową upadłością firm lokalnych najemców i ryzykiem utraty zainwestowanego przez nich w biznes majątku. Taki scenariusz szkodzi i stronie najemców i wynajmujących - twierdzi poseł na Sejm RP.

W celu wyjaśnienia sytuacji najemców będących małymi przedsiębiorcami, 13 kwietnia poseł Przemysław Koperski złożył, wraz z grupą posłów, na ręce Premiera Morawieckiego interpelację w sprawie pilnego uruchomienia pomocy dla najemców powierzchni handlowych i usługowych, a 5 maja br. zapytanie do Ministra Zdrowia i Minister Rozwoju w sprawie ustalenia kręgu najemców zwolnionych z obowiązku zapłaty czynszu na obszarze obiektów handlowych, których powierzchnia sprzedaży przekracza 2000 m kw.

- Odpowiedź zaskakuje, ponieważ premier i minister rozwoju umywają ręce od problemu przedsiębiorców, którzy bezpośrednio zostali dotknięci negatywnymi skutkami zaniechań rządu, a minister zdrowia, wydający zarządzenie wprost twierdzi, że poruszone w zapytaniukwestie dotyczące zarządzania leżą poza zakresem Jego właściwości - komentuje odpowiedź Przemysław Koperski.

Wobec powyższego poseł Przemysław Koperski wnioskuje, by Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, przeanalizował sytuację właścicieli małych firm prowadzących działalność handlowo-usługową w obiektach o powierzchni sprzedaży powyżej 2000m² i wystąpił do odpowiednich urzędów z wnioskami o wydanie precyzyjnych objaśnień prawnych do tych szczególnie skomplikowanych w praktycznym stosowaniu przepisów zawartych w art. 15ze ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, dotyczących warunków prowadzenia działalności gospodarczej w galeriach handlowych.

Jednocześnie poseł Koperski podkreśla, że zdaniem prawników (np. Michał Burtowy) epidemia koronawirusa może być traktowana jako siła wyższa na gruncie prawa cywilnego.

Lewica przygotowała również projekt ustawy o dofinansowaniu kosztów stałych przedsiębiorców. Każdy przedsiębiorca, któremu przychody spadły o 20% miesiąc do miesiąca lub o 30% licząc rok do roku będzie mógł złożyć wniosek o dofinansowanie kosztów stałych. Państwo sfinansuje koszty stałe mikro i małym przedsiębiorcom - najem, opłaty leasingowe, rachunki za prąd i gaz do kwoty 50 tys. złotych miesięcznie. Takie rozwiązanie pozwoli w omawianym przypadku na pokrycie strat zarówno wynajmujących jak i najemców.

Poseł Przemysław Koperski poinformował dzisiaj, że w poniedziałek 8 czerwca Robert Biedroń przyjedzie do Bielska-Białej i Cieszyna.

mp / bielsko.info, źródło: Materiały prasowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.