bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 czerwca 2020
  • 2 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1190

Uczniowie dźwigają ciężary. Jak "odchudzić" plecak dziecka?

Skrzywiony kręgosłup, problemy ze stawami — nieumiejętne noszenie tornistrów i zbyt duża ich waga mogą być groźne dla dzieci. Niestety, większość uczniów z regionu do szkoły dźwiga zbyt ciężkie plecaki szkolne.

Zbyt ciężki tornister może powodować groźne schorzenia u dzieci. Według zaleceń służb, waga szkolnego plecaka nie powinna przekraczać 10 procent wagi dziecka, a niedopuszczalne jest, gdy jest on cięższy niż 15 procent. Niestety problem ten dotyczy większości młodych mieszkańców Bielska-Białej.

- W ramach ważenia w szkołach podstawowych przeprowadzono ocenę obciążenia uczniów ciężarem tornistrów szkolnych w dwunastu szkołach. Badaniami objęto łącznie ponad blisko 2700 osób. Wykazały wagę tornistra przekraczającą 10 procent ciężaru ciała u 62 procent badanych, a także wagę tornistrów przekraczającą wagę 15 procent ciężaru ciała u 21 procent uczniów - poinformował Jarosław Rutkiewicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej.

Były to przeprowadzane przez sanepid coroczne akcje, które odbywają się w całej Polsce. Dane trafiają do Ministerstwa Zdrowia oraz ministerstw odpowiedzialnych za edukację. O wynikach również informowane są samorządy prowadzące szkoły.

Co ważne, podczas kontroli badane jest również to, czy szkoły zagwarantowały warunki do przechowywania podręczników. - Stwierdzamy, że wszystkie kontrolowane w roku ubiegłym szkoły takie warunki uczniom stwarzały. Sądzę, że problem zbyt dużej wagi tornistrów nie dotyczy tylko szkół, ale także nawyków rodziców, nawyków uczniów, które powodują, że zbyt dużo do tornistra rzeczy jest zabierane - stwierdził Rutkiewicz.

Dlatego służby sanitarne radzą, jak „odchudzić” plecak, a tym samym zapobiec niekorzystnym zjawiskom mogącym mieć wpływ na zdrowie młodego człowieka. Chodzi o zaburzenia prawidłowego rozwoju kręgosłupa czy niekorzystny wpływ przeciążonego tornistra na stawy biodrowe, kolanowe i stopy. A więc tornister powinien posiadać usztywnioną ścianę przylegającą do pleców, a ciężar zawartości powinien być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie, a lżejsze wyżej.

Tornister powinien być wyposażony w równe, szerokie szelki, których długość powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców. Zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

Co ważne, a o czym wielu młodych ludzi zapomina, szkolny plecak należy nosić na obu ramionach. Ponadto rodzice powinni systematycznie kontrolować zawartość plecaka — pozwoli to zapobiec zabieraniu przez uczniów nadmiernej liczby rzeczy, które często są zbędne.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.