bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 1 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1200

Mija dekada od wprowadzenia w mieście programu "Rodzina+"

To już 10 lat, kiedy w Bielsku-Białej funkcjonuje Rodzina Plus. Autorski program z myślą o rodzinach posiadających troje i więcej dzieci oraz rodzinach zastępczych miasto przyjęło w 2010 r.

Rodzina Plus to w skrócie pakiet działań prorodzinnych. Jego kluczowym elementem jest karta Rodzina +. W 2010 r. byliśmy piątym miastem w kraju, które wprowadziło kartę samorządową dla rodzin wielodzietnych. W przypadku naszego miasta kartę otrzymują również rodziny zastępcze, bez względu na liczbę wychowujących się w nich dzieci.

- Dziesięć lat funkcjonowania programu w mieście minęło bardzo szybko i z bardzo pozytywnym efektem. Skorzystało z niego prawie 17.000 osób, w tej chwili jest nim objętym ponad 1.700 rodzin. Byliśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziło program. Wyszliśmy poza obowiązki samorządu, bo jest to działanie ponadprogramowe - mówi prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Karta Rodzina + uprawnia do m.in. 50-procentowych ulg i zwolnień w miejskich instytucjach z zakresu kultury i sportu, w ten sposób można korzystać z ofert - Bielskiego Centrum Kultury, Miejskiego Domu Kultury, Galerii Bielskiej BWA, Teatru Polskiego, Teatru Lalek Banialuka, Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Bielskiego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej. Karta daje też 50-procentową zniżkę opłat za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim oraz z dodatkowe ulgi w komunikacji miejskiej.

Warto wspomnieć, że do programu włączyły się również spółki miejskie. Aqua S.A. oferuje najlepszym uczniom i studentom stypendia za wyniki w nauce. Od 2010 r. spółka ufundowała 40 całorocznych stypendiów, a w 2019 r. - 35. ZIAD Bielsko-Biała S.A. wprowadził ulgi na przejazdy kolejką linową na Szyndzielnię i wyciągiem narciarskim na Dębowiec.

Do programu w roli partnera przystępują także prywatni przedsiębiorcy, proponując posiadaczom karty rabaty na swoje produkty i usługi. To czyni inicjatywę miasta jeszcze atrakcyjniejszą i daje wymierne korzyści rodzinom posiadającym kartę.

- Jesteśmy zadowoleni z efektu, bo wspieranie bielskich rodzin - a miasto też jest dużą rodziną - jest bardzo ważne. Dziękuję wszystkim partnerom. Po tylu latach jest ich już ponad stu, poza instytucjami miejskimi także instytucje prywatne. Myślę, że ten program powinien funkcjonować przynajmniej kolejne dziesięć lat - mówi prezydent Klimaszewski.

Ale działania programu Rodzina Plus to nie tylko karta. To także wymierne wsparcie finansowe dla rodzin uprawnionych do zasiłku rodzinnego. Od 1 czerwca 2010 r., w ramach programu Rodzina Plus, Bielsko-Biała - jako pierwsze miasto w Polsce - podniosło jednocześnie kwoty trzech dodatków do zasiłku rodzinnego: z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego oraz rozpoczęcia roku szkolnego.

W lipca 2012 r. uchwalone zostało świadczenie z tytułu urodzenia trojga lub więcej dzieci podczas jednego porodu. Rodzinom, w których na świat przyszło troje lub więcej dzieci, przysługuje pomoc finansowa w wysokości 200 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde dziecko. W trakcie trwania programu takie świadczenie zostało wypłacone dwukrotnie rodzinom trojaczków - w 2012 i 2015 r.

Działania prorodzinne Bielska-Białej były niejednokrotnie zauważane na zewnątrz. Za projekt Działania wspierające kierowane do rodzin wielodzietnych w ramach kompleksowego systemu wsparcia rodzin w Bielsku-Białej mające na celu promowanie modelu rodziny wielodzietnej miasto zostało laureatem konkursu Samorządowy Lider Zarządzania 2011 - Usługi Społeczne w dziedzinie: pomoc społeczna, w kategorii duże miasta. W 2014 r. miasto zajęło trzecie miejsce w konkursie Gmina przyjazna rodzinie za Kompleksowy system wsparcia rodzin i promocji rodzicielstwa poprzez realizację Programu Rodzina Plus. To dało Bielsku-Białej Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego oraz prawo posługiwania się tytułem Gminy przyjaznej rodzinie.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.