bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 11 kwietnia 2020
  • 13 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 4894

Trzecia dziesiątka, czyli BBbike na tle innych miejskich wypożyczalni rowerów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BBbike" podaj

Wypożyczalnie rowerów miejskich to w Polsce wciąż dosyć świeży temat. Początkowo nowinka wywołała ogromny entuzjazm i publiczne stacje z jednośladami powstawały niczym grzyby po deszczu, często nawet w niewielkich miejscowościach. Niestety formuła szybko przejadła się mieszkańcom i obecnie w całym kraju widać regres zainteresowania rowerami miejskimi. Jak w tym wszystkim odnajduje się bielski BBbike?

bielskobiala,bielsko,bbbike,rowermiejski,rowerbielsko,ilovebb,fotodnia,instagram
Trzecia dziesiątka, czyli BBbike na tle innych miejskich wypożyczalni rowerów


Ja co roku, portal CentrumRowerowe.pl postanowił przyjrzeć się bliżej wszystkim systemom rowerów miejskich działającym w Polsce. Dane pozyskane od urzędów miejskich oraz operatorów wypożyczalni posłużyły także do stworzenia rankingu. Punkty przyznawano miastom w 10 kategoriach i trzeba przyznać, że wyniki z 2019 roku mogą nasunąć kilka ciekawych spostrzeżeń.

Funkcjonujący w Bielsku-Białej system znalazł na 35. miejscu spośród 53 sklasyfikowanych. Dlaczego BBbike znalazł się w zestawieniu dopiero w trzeciej dziesiątce?

Okazuje się, że pod wszystkimi względami wyniki Bielska-Białej okazały się bardzo przeciętne. 893 mieszkańców przypadających na jeden dostępny rower to wynik, który nie budzi podziwu. Zdecydowanie lepiej wypadają zarówno małe (Ustroń 230, Duszniki-Zdrój 236), jak i duże ośrodki miejskie (Warszawa 310, Wrocław 320). Nie najlepiej wypada także zagęszczenie stacji rowerowych w przeliczeniu na km2, ponieważ współczynnik 0,19 pozwolił na wyprzedzenie pod tym względem tylko 12 miast.

Być może to właśnie zbyt mała liczba dostępnych rowerów i stacji sprawia, że w 2019 roku średnia liczba wypożyczeni przypadających na jednego bielszczanina zapisanego do systemu to zaledwie 8. BBbike nie miał pod tym względem szans z bezkonkurencyjnym Szczecinkiem, gdzie osiągnięto rekordowy wynik - 49. Może w kolejnych latach uda się przekonać mieszkańców Bielska-Białej, że rower miejski to dobra alternatywa dla samochodu lub autobusu i wynik w tej kategorii zmieni się na przynajmniej dwucyfrowy.

Rezultaty wszystkich miast oraz całość tekstu dotyczącego systemów rowerów miejskich znaleźć można pod adresem: www.centrumrowerowe.pl/blog/systemy-rowerow-miejskich

BM / bielsko.info
źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BBbike

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BBbike" podaj