Wiadomości

  • 26 lutego 2020
  • wyświetleń: 7519

Prezydent zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego

26 lutego w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej odbyło się pod kierunkiem prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, podczas którego aktualne informacje na temat epidemii koronawirusa przekazał państwowy powiatowy inspektor sanitarny dr Jarosław Rutkiewicz. Były to informacje oparte przede wszystkim o dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

koronawirus
Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego · fot. UM Bielsko-Biała


Dr Jarosław Rutkiewicz zaapelował o racjonalną interpretację różnych medialnych doniesień na temat epidemii oraz o niewpadanie w panikę. Zdaniem lekarza, należy przede wszystkim znać objawy choroby, którą wywołuje koronawirus SARS-CoV-2. Nie każda podwyższona temperatura, suchy kaszel, duszność, zapalenie błon śluzowych nosa, katar czy biegunka - to efekty zakażenia tym właśnie wirusem. Należy jednak zachować czujność, obserwować stan zdrowia swój i swych bliskich, pamiętając szczególnie o zachowaniu higieny osobistej, a przede wszystkim higieny rąk.

Wirus szerzy się drogą kropelkową (wystarczy zachować około 1,5 m odległości od osoby chorej), przenoszony jest też drogą kontaktu. Istotne jest zwłaszcza niedotykanie dłońmi śluzówek, stąd tak zalecane częste mycie rąk. Objawy choroby są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zakażają się wirusem, ale objawy u nich nie występują. Około 80 procent chorych nie wymaga specjalnego leczenia. Szacuje się, że tylko u około 5 proc. pacjentów choroba ma krytyczny przebieg, a umiera około 2 proc. - są to przeważnie osoby starsze (zagrożenie rośnie z wiekiem) i mające inne schorzenia.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał informację dla osób powracających z Chin, północnych Włoch, Korei Południowej oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną koronawirusem - o potrzebie zachowania szczególnej ostrożności, obserwowania swego zdrowia przez 14 dni, mierzenia temperatury, a w razie wystąpienia objawów chorobowych powiadomienia stacji sanitarno-epidemiologicznej lub zgłoszenia się na najbliższy oddział zakaźny.

W naszym mieście należy powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, dzwoniąc pod numer: 33/4992922, a po godz. 15.00 - pod numer alarmowy 504022816. Dr Jarosław Rutkiewicz podkreślał, aby dzwonić tylko w uzasadnionych przypadkach, nie blokując linii. W Bielsku-Białej nie ma szpitalnego oddziału zakaźnego, najbliższe mające taki oddział placówki to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach, Szpital Specjalistyczny w Chorzowie i Zespół Zakładów Zdrowotnych w Cieszynie.

- Dziś po południu znane będą wyniki badania osoby, która zgłosiła się - po powrocie z Rzymu - do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej z niepokojącymi ją objawami i obecnie przebywa w szpitalu w Chorzowie. W całym kraju dziś 5 osób jest objętych biernym nadzorem telefonicznym sanepidu, u żadnej nie pojawiły się objawy chorobowe - poinformował dr Jarosław Rutkiewicz.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj