bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 lutego 2020
  • wyświetleń: 2557

39. rocznica strajku generalnego. Konkurs i spotkanie działaczy "S"

Za nami:

6 lutego w gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej przy ul. Sterniczej 4 odbędzie się finałowe spotkanie jubileuszowego 10. Konkursu Historycznego Solidarni. Weźmie w nim udział 54 uczniów z 18 szkół średnich z Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Kóz, Żywca i Bielska-Białej.

W trakcie finału uczniowie będą rozwiązywać test, poświęcony najnowszej historii Polski (10.00-10.45), a także wezmą udział (11.00-12.30) w spotkaniu ze świadkami historii - działaczami podziemnej Solidarności na Podbeskidziu. Spotkanie zakończy się ogłoszeniem wyników konkursu (od 12.30) oraz wręczeniem nagród i wyróżnień przez dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr. Andrzeja Sznajdera oraz przewodniczącego podbeskidzkiej Solidarności Marka Bogusza.

Konkurs jest wspólnym przedsięwzięciem IPN i Solidarności, zapoczątkowanym w 2010 roku dla upamiętnienia 30. rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Organizowany jest w ramach obchodów rocznicy zakończenia podbeskidzkiego strajku generalnego w 1981 roku.

Z tej samej okazji tego dnia (6 lutego) o godz. 14.30 przedstawiciele Solidarności, IPN oraz władz samorządowych złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą protest z 1981 roku (tablica znajduje się na dawnym budynku Bewelany, a obecnie II Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej, przy ul. gen. Maczka 73), a o 16.00 w Bielskim Centrum Kultury rozpocznie się okolicznościowe spotkanie dawnych i obecnych działaczy Solidarności, w tym uczestników strajku generalnego.

ab / bielsko.info, źródło: Magazyn Samorządowy - W Bielsku-Białej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.