bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 31 stycznia 2020
  • wyświetleń: 6111

[ZDJĘCIA] Otwarto kolejną placówkę dla seniorów z Bielska-Białej

Seniorzy z Bielska-Białej mają kolejne przyjazne sobie miejsce. To Dzienny Dom Senior+ przy ul. Partyzantów 62. 30 stycznia odbyło się oficjalne otwarcie placówki.

Otwarto kolejną placówkę dla seniorów z Bielska-Białej - 30.01.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


Dzienny Dom Senior+ rozpoczął działalność 1 stycznia 2020 r.. Powstał. w ramach Programu Wieloletniego Senior+ na lata 2015-2020. Inwestycja kosztowała 873.861,30 zł, wkład własny miasta to 573.861,30 zł, pozostała kwota - 300.000,00 zł - to dotacja z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na utworzenie i wyposażenie placówki.

W inauguracji Dziennego Domu Senior+ 30 stycznia udział wzięli m.in. prezydent Bielsko-Biała Jarosław Klimaszewski wraz z zastępcą odpowiedzialnym za politykę społeczną w mieście Adamem Ruśniakiem, przedstawicielka podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda - Karolina Lewkowicz, poseł Mirosława Nykiel, dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Chroszcz, radni Rady Miejskiej Bielska-Białej oraz oczywiście seniorzy, dla których powstał ośrodek.

Otwarto kolejną placówkę dla seniorów z Bielska-Białej - 30.01.2020
Otwarto kolejną placówkę dla seniorów z Bielska-Białej - 30.01.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


Placówka przy ul. Partyzantów 62 mieści się na parterze budynku i zajmuje powierzchnię ponad 300 m kw. Wszystkie pomieszczenia są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i zostały wykonane w wysokim standardzie, tak aby jak najlepiej służyć seniorom.

W Dziennym Domu Senior+ znajdują się więc - sala ogólnodostępna z przeznaczeniem na miejsce spotkań i jadalnię, sala aktywności ruchowej, sala z biblioteczką i prasą wyposażona w komputer z dostępem do Internetu, sala do odpoczynku z miejscami do leżenia, sala do terapii indywidualnej, pokój zabiegowo-pielęgniarski, pokój opiekunów, szatnia, kuchnia oraz pomieszczenia z pralką i miejscem do prasowania, a także toalety i łazienki dla osób niepełnosprawnych.

Otwarto kolejną placówkę dla seniorów z Bielska-Białej - 30.01.2020
Otwarto kolejną placówkę dla seniorów z Bielska-Białej - 30.01.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


Dom jest Ośrodkiem Wsparcia dla Osób Starszych i funkcjonuje w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej. Swoją działalność rozpoczął 1 stycznia 2020 r., może do niego równocześnie uczęszczać 30 osób, które zgodnie z Programem Senior+ mają ukończone 60 lat i są nieaktywne zawodowo. Dom jest czynny w godz. 7.30-15.30 i zapewnia 8-godzinną ofertę usług, codziennie - od poniedziałku do piątku.

- Na seniorów czeka u nas bogata oferta edukacyjna, kulturalno-oświatowa, aktywności ruchowej, sportowo-rekreacyjna, aktywizująca społecznie, terapii zajęciowej, a także wsparcie socjalne i psychologiczne. Seniorzy uczęszczający do placówki mają zapewniony obiad, a osoby niepełnosprawne także dowóz z miejsca zamieszkania i z powrotem - informowała dyrektor MOPS w Bielsku-Białej Aleksandra Ciaciura.

Rolę seniorów w życiu miasta i konieczność przygotowania właściwej oferty dla tej grupy społecznej podkreślał w swoim wystąpieniu prezydent Jarosław Klimaszewski.

Otwarto kolejną placówkę dla seniorów z Bielska-Białej - 30.01.2020
Otwarto kolejną placówkę dla seniorów z Bielska-Białej - 30.01.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


- Najważniejszy jest cel! Seniorów w naszym mieście przybywa, są w coraz lepszej formie, jak widać, i chcemy, żeby jesień ich życia była złotą, polską jesienią. Po to jest samorząd, po to są takie miejsca, żebyście państwo przede wszystkim mieli szansę rozwoju własnej osobowości, miejsce spotkań przyjaciół - mówił Jarosław Klimaszewski. - Spotykam na co dzień seniorów w naszym mieście i oni przekazują mi swoje opinie, mówią, że są zadowoleni z takich miejsc i całej polityki senioralnej samorządu - dodał.

Symboliczną wstęgę przecięła najstarsza podopieczna DD Senior+ - pani Helena. Seniorka nie kryła wzruszenia, że doczekała się tak okazałego miejsca dla siebie i swoich znajomych. - Dziękujemy władzom i miastu i naszym opiekunkom - wszystkim, którzy się przyczynili do powstania tego domu. To miejsce, gdzie możemy i się pożalić, i pochwalić, tak bardzo nam potrzebne - mówiła pani Helena.

W podobnym tonie wypowiadali się inni seniorzy. - Dziękujemy za ten prezent noworoczny i jeszcze za darmowe bilety komunikacji miejskiej dla seniorów w naszym mieście

- mówili.

Tuż przed przecięciem wstęgi placówkę poświęcił proboszcz Parafii św. Mikołaja ks. Antoni Młoczek. Uroczystość zakończył tort i poczęstunek.

To już kolejna, piąta, placówka dla seniorów w Bielsku-Białej. 12 lutego odbędzie się uroczyste otwarcie następnej. Tym razem będzie to Klub Seniora przy ul. Jutrzenki 22.

ab / bielsko.info, źródło: Magazyn Samorządowy - W Bielsku-Białej

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.