bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 29 stycznia 2020
  • 3 lutego 2020
  • wyświetleń: 10943

Radni podjęli uchwałę, która daje zielone światło dla budowy spalarni

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj

Rada Miejska w Bielsku-Białej wyraziła zgodę na podjęcie działań zmierzających do powstania na terenie miasta instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. To pierwszy krok w kierunku wybudowania w Bielsku-Białej spalarni śmieci.

spalarnia
Spalarnia w Poznaniu · fot. www.suez-zielonaenergia.pl


Dwie godziny trwała dyskusja nad projektem uchwały intencyjnej w sprawie spalarni śmieci. Zasadność wybudowania w Bielsku-Białej tego typu instalacji przedstawił Marcin Chełkowski, prezes firmy konsultingowej IVW Polska Ltd. Ekspert nadzorował budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Poznaniu.

Marcin Chełkowski podkreślił, że na wysoki koszt gospodarki odpadami wpływa w dużej mierze opłata marszałkowska, która jest pobierana za odpady trafiające na składowisko. Za jedną tonę odpadów deponowanych na składowisku trzeba zapłacić podatek w wysokości 280 zł. Po wybudowaniu spalarni śmieci można by praktycznie uniknąć tej opłaty.

Ekspert zaznaczył, że wszystkie instalacje muszą spełniać rygorystyczne standardy emisyjne, dlatego nie ma obaw co do zanieczyszczenia środowiska.

spalarnia
Spalarnia w Poznaniu · fot. www.suez-zielonaenergia.pl


- Wybór lokalizacji spalarni będzie szeroko konsultowany z mieszkańcami. Przewidujemy spotkania z radami osiedli. Planujemy zabrać szefów rad osiedli do jednej lub dwóch instalacji. To jedna z najbardziej strategicznych spraw dla naszego miasta - mówił prezydent miasta Jarosław Klimaszewski dodając, że uchwała intencyjna w żadnym wypadku nie jest jednoznaczna z podjęciem decyzji o budowie spalarni.

Jeszcze przed głosowaniem w imieniu klubu radnych Niezależni.BB głos zabrała Małgorzata Zarębska. Radna oznajmiła, że w tak ważnej i kontrowersyjnej sprawie, po zakończeniu analiz, powinno odbyć się referendum lokalne. - Niezależni.BB złożą projekt uchwały w tej sprawie po zakończeniu procesu analiz i konsultacji - zaznaczyła Małgorzata Zarębska.

Za przyjęciem uchwały intencyjnej głosowało 17 radnych (Wspólnie dla Bielska-Białej, Niezależni.BB i radny Marcin Litwin). Od głosu wstrzymało się sześciu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw zagłosowała radna Barbara Waluś z PiS-u.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Spalarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj