Wiadomości

  • 18 grudnia 2019
  • wyświetleń: 7851

Brawa dla dzielnicowych! Pomogli bezdomnemu stanąć na nogi

Dzielnicowi z bielskiej dwójki pomogli 63-letniemu bezdomnemu. Mężczyzna mieszkał w prowizorycznym szałasie, w jednym z zagajników na terenie Bielska-Białej i nigdy nie korzystał z pomocy dla osób z problemem bezdomności. Nawet nie wiedział, że może na taką pomoc liczyć.

Dzielnicowi pomogli bezdomnemu · fot. KMP Bielsko-Biała


Problem bezdomności nabiera szczególnego znaczenia w okresie zimowym. Wtedy osoby bez dachu nad głową narażone są na wychłodzenia organizmu i śmierć na mrozie. Dzielnicowi z Komisariatu II Policji w Bielsku-Białej; asp.szt. Rafał Imielski i mł. asp. Rafał Kuteń w trakcie służby obchodowej w zagajniku przy ul. Armii Krajowej odnaleźli prowizoryczny szałas, a w nim 63-letniego bezdomnego mężczyznę, który od dłuższego czasu pomieszkiwał w tym miejscu.

Mężczyzna nocował w szałasie pomimo panujących niskich temperatur powietrza, był wycofany i początkowo nie chciał żadnej pomocy od policjantów. Kiedy dzielnicowi poznali bliżej jego historię życia, dowiedzieli się, że mężczyzna nigdy nie korzystał z żadnej pomocy oferowanej przez służby miejskie. Nie sypiał w noclegowniach ani nie korzystał z jadłodajni. Stróże prawa postanowili mu pomóc.

Dzielnicowi pomogli bezdomnemu
Dzielnicowi pomogli bezdomnemu · fot. KMP Bielsko-Biała


Dzielnicowi poinformowali mężczyznę o noclegowniach, jadłodajniach dla osób bezdomnych. Kiedy 63-latek w końcu dał się przekonać do oferowanej mu pomocy, mundurowi przewieźli go do pomieszczeń przy parafii św. Małgorzaty w Bielsku-Białej, gdzie co czwartki serwowane są ciepłe posiłki dla bezdomnych i gdzie mężczyzna otrzymał gorący posiłek i zapas żywności na kilka następnych dni. Został również zaproszony przez pracowników parafii na zbliżającą się wigilie dla osób bezdomnych.

Następnie dzielnicowi skontaktowali się z działem dla osób bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie przedstawili sytuację 63-latka, a pracownicy zaoferowali dla niego doraźną i długofalową pomoc. Zaopatrzyli go w czyste koce i przedmioty pierwszej potrzeby. Znaleźli dla niego stałe miejsce pobytu w jednym z bielskich schronisk dlas osób bezdomnych. O sytuacji mężczyzny zostali również powiadomieni funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy objęli 63-latka pomocą w ramach swoich kompetencji.

Dzielnicowi pomogli bezdomnemu
Dzielnicowi pomogli bezdomnemu · fot. KMP Bielsko-Biała


Dzielnicowi i patrole prewencji na bieżąco sprawdzają miejsca, gdzie przebywać mogą osoby bezdomne. Informują ich o noclegowniach i punktach, gdzie mogą uzyskać pomoc w związku ze swoją sytuacją życiową. Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców o informowanie służb o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławkach, przystankach, w altanach ogrodowych, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.

Przypominamy, że co roku, od listopada działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.