bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 maja 2012
  • 4 czerwca 2012
  • wyświetleń: 3693

Marsz Przeciwko Przemocy

W poniedziałek 4 czerwca o godz. 17.00 na Placu Ratuszowym w Bielsku-Białej rozpoczął się Marsz Przeciwko Przemocy, organizowany przez Vege Inicjatywę w ramach ogólnopolskiej kampanii „Stop mordowaniu!”.

- Euro 2012 tuż tuż, w naszym kraju mają miejsce ostatnie przygotowania do wydarzenia, większość Polaków z entuzjazmem czeka na pierwszy mecz, który otworzy miesiąc mistrzostwa w piłce nożnej. W tak ważnej dla Polski chwili, gdy po drodze dodatkowo napotyka się kłopoty, mało kto myśli o tym jak wyglądają przygotowania do Euro u współgospodarza wydarzenia, na Ukrainie. Mało kto również wpadłby na to, że mogą mieć one bardzo drastyczną formę i nie być związane z reperowaniem dróg czy budową stadionów. A jednak - informuje nieformalna bielska grupa Vege Inicjatywa.

Marsz Przeciwko Przemocy · fot. Vege Inicjatywa


- Ukraina od 2009 roku masowo morduje bezdomne psy i koty, w ramach „oczyszczania” miast na Euro 2012. Środki stosowane do tego celu to: trucizna powodująca długotrwałe konanie w mękach, drewniane pałki, broń palna oraz przenośne i stacjonarne krematoria, w których utylizuje się częstokroć żywe jeszcze psy. Pozostałe ciała martwych i dogorywających czworonogów wywożone są do masowych grobów pod szyldem „mineralizacji gleby”. W bestialskich akcjach „sprzątania miast” giną także zwierzęta domowe, które się zagubiły, a które są poszukiwane przez swoich właścicieli. Pomimo wybicia ponad 300 000 zwierząt ukraińska rzeź psów i kotów nadal, a jej „organizatorzy” i wykonawcy pozostają bezkarni - dodają organizatorzy protestu.

- Od kiedy sprawa masowego mordu zwierząt ujrzała światło dzienne, spotkała się ona z międzynarodowym protestem nie tylko obrońców praw zwierząt, lecz także fanów footballu i piłkarzy, którzy potępiają ukraińskie barbarzyństwo. Pomimo licznych sprzeciwów i sugestii innego „rozprawiania się” z bezdomnymi zwierzętami (sterylizacja, zakładanie schronisk) Ukraina kontynuuje proceder i ignoruje to stanowisko. Unia Europejska umywa ręce, a zwierzęta są dalej mordowane - czytamy w liście nadesłanym przez Vegę Inicjatywę.

Celem zgromadzenia było publiczne wyrażenie sprzeciwu wobec trwającej od 2009 rzezi psów na Ukrainie, będącej elementem ukraińskiej polityki „oczyszczania” miast przed Euro 2012. Akcja miała charakter pokojowy i miała zwrócić uwagę bielszczan na rozgrywający się poza granicami Polski dramat, fundowany ukraińskim zwierzętom przez współgospodarza wydarzenia.

Podczas akcji organizatorzy zwracali uwagę również na przypadki ludzkiego okrucieństwa wobec zwierząt, jakie mają miejsce w Polsce, jak choćby świeża, opolska sprawa zagłodzonej na śmierć amstaffki Korby, w której sadyście wymierzono - zdaniem Vegi Inicjatywy - niski wymiar kary (8 miesięcy za 20 dni psiego umierania w męczarniach).

Demonstracja przeszła trasą: plac Ratuszowy - przejście dla pieszych na ul. Stojałowskiego - ul. 11 Listopada w kierunku ul. Barlickiego - przejście dla pieszych na ul. Barlickiego - przejście podziemne na Plac Bolesława Chrobrego - Plac Bolesława Chrobrego - przejście dla pieszych na ul. Wzgórze - ul. Podcienie - Stary Rynek - ul. Kościelna - plac przed Katedrą św. Mikołaja.

adv / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.