Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 8 listopada 2019
  • wyświetleń: 3701

Mieszkańcy biją na alarm. "Nie" dla wycinki drzew w Cygańskim Lesie

Każdy kto jeździ po ulicy Pocztowej wie, że jest w opłakanym stanie. Trwają przymiarki do jej przebudowy. Tak też chcą mieszkańcy. W trakcie inwestycji planowana jest wycinka. Mieszkańcy Olszówki chcą zablokować "rzeź drzew".

Mieszkańcy biją na alarm. "Nie" dla wycinki drzew w Cygańskim Lesie · fot. Jacek Zachara


- Nie zgadzamy się na wycinkę pięknych i zdrowych drzew. Może dojść do absurdu, bo oto w miejscu, gdzie ludzie od dawna przybywają, żeby obcować z przyrodą, będzie się wycinać tysiące drzew. Już i tak las ten został mocno przetrzebiony w ostatnich latach. Nie tędy droga! Stanie się z tym miejscem to co na ulicy Dębowiec wiodącym do Doliny Wapienicy, gdzie wygolono dawne piękne zadrzewienie. Można to było zrobić bez takiego, niczym nie uzasadnionego, rozmachu. Ta droga spowodowała ogromny ruch. Teraz nie ma miejsc na pobliskich parkingach. Sypią się mandaty za nielegalne parkowanie - mówi Jacek Zachara, prezes Stowarzyszenia Olszówka.

Wypowiedzią prezesa Stowarzyszenia Olszówka jest zaskoczony zastępca prezydenta miasta. Wiceprezydent Przemysław Kamiński podkreślił, że drzewa zaznaczono jedynie na potrzeby inwentaryzacji, a w ramach przewidzianej inwestycji zostanie wyciętych około 40 sztuk drzew.

Mieszkańcy biją na alarm. "Nie" dla wycinki drzew w Cygańskim Lesie
Mieszkańcy biją na alarm. "Nie" dla wycinki drzew w Cygańskim Lesie · fot. Jacek Zachara


Mimo wszystko mieszkańcy Cygańskiego Lasu zaczęli się znów organizować. Mają już wieloletnie doświadczenie w obronie swojego miejsca zamieszkania. Kilka lat temu udało im się doprowadzić do likwidacji spalarni Szpitala Wojewódzkiego, gdzie zanotowano przekroczenie norm zanieczyszczeń powietrza o 3700% normy. Nie chcą aby znów dokonał się zamach na środowisko naturalne. Będą zabiegać u władz miasta o umiar i rozsądek podczas remontu ulicy Pocztowej.

- Nie jesteśmy przeciwni samej inwestycji, uważamy jednak, że powinna ona być zrealizowana przy maksymalnym zachowaniu drzewostanu. Chcemy się zwrócić do prezydenta Jarosława Klimaszewskiego o pomoc w tej sprawie. Jego prezydentura różni się w znacznym stopniu od poprzednika. Wykazuje wrażliwość na przyrodę oraz wsłuchuje się w głosy mieszkańców. W poprzedniej „epoce” beton i asfalt lał się strumieniami. Czas żeby teraz robić to z umiarem. Tam gdzie naprawdę jest to niezbędne - dodaje Jacek Zachara.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.