bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 października 2019
  • wyświetleń: 3268

Odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą cenionego lekarza

30 września 2019 br. na budynku Pawilonu Radioterapii Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą doktorowi Henrykowi Pyszowi. W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu naszego miasta, a także lekarze oraz pracownicy szpitala.

Odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą cenionego lekarza - 30.09.2019 · fot. UM Bielsko-Biała


Odsłonięcie tablicy poprzedziły wystąpienia zaproszonych gości - głos zabrał m.in. dr n.med. Tadeusz Leśniak, długoletni współpracownik doktora. Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonała żona śp. Henryka Pysza w towarzystwie prezydenta Jarosława Klimaszewskiego. Uroczystość zakończyło symboliczne złożenie wiązanek kwiatów.

Henryk Pysz był twórcą onkologii na Podbeskidziu. Z jego inicjatywy otwarta została Poradnia Onkologiczna, a następnie Oddział Chirurgii Onkologicznej w dawnym Szpitalu nr 2 w Bielsku-Białej, którego został ordynatorem. W ciągu następnych lat doprowadził do powstania Zakładu Radioterapii. Efektem tych działań było powstanie w dniu 1 października 1998 r. Szpitala Onkologicznego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

Przez cały okres swojej pracy dał się poznać jako doskonały chirurg i nauczyciel, o dużej wiedzy teoretycznej i praktycznej, rozmiłowany w swoim zawodzie, bezgranicznie oddany chorym, nie szczędząc dla nich sił i czasu. Był lekarzem o nieposzlakowanej opinii. Henryk Pysz został wpisany do Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej 1 października 2002 r. Zmarł w 2014 r.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.