Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 lipca 2019
  • 14 lipca 2019
  • wyświetleń: 3865

Znów wskoczą do rzeki Białej przy zakładach "Bielmar"

Za nami:

W całej Europie dziesiątki tysięcy ludzi będą wchodzić do rzek i jezior 14 lipca, w niedzielę, o godz. 15.00, aby zamanifestować swoje zaangażowanie w ich ochronę. W Bielsku-Białej uczestnicy akcji Big Jump wejdą do rzeki białej na wysokości Zakładów Tłuszczowych "Bielmar".

big jump
Znów wskoczą do rzeki Białej przy zakładach "Bielamar" · fot. Klub Gaja


- W tym roku wchodzimy do wody z przesłaniem zaprzestania niszczenia polskich rzek pod pozorem zapobiegania klęskom powodzi czy wysychania naszego kraju. Nie można w czasie zmiany klimatu korzystać z betonowych rozwiązań pogłębiających skutki gwałtownych opadów czy katastrofalnej suszy. Ochrona rzek przed dewastacją staje się naszym patriotycznym i obywatelskim obowiązkiem - mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynatora Big Jump w Polsce.

- Katastrofa klimatyczna, która jest faktem, wymaga nowatorskich środków adekwatnych do tej ekstremalnej sytuacji. Aby zatrzymywać wodę tam gdzie spadnie z deszczem potrzebne jest zaangażowanie instytucji rządowych, samorządów, biznesu oraz wszystkich Polek i Polaków. Tymczasem samorządy masowo wycinają zadrzewienia i zamieniają w betonowe pustynie kolejne obszary w Rozwadowie, Leżajsku, Krzeszycach i setkach innych miejscowości. Nielegalnie przegradza się Wisłę, bo brakuje wody do chłodzenia elektrowni Kozienice, a Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej forsuje anachroniczne projekty regulacji rzek, pamiętające czasy Gomułki i Gierka - dodaje szef Klubu Gaja.

Każdy, może dołączyć do akcji BIG JUMP i wejść do wody w najbliższej okolicy, a przynajmniej zanurzyć w niej dłonie czy stopy.

- Po raz kolejny włączamy się do akcji BIG JUMP, ponieważ dzięki tej inicjatywie możemy dotrzeć do szerszej grupy osób i zwrócić ich uwagę na problem degradacji polskich rzek, źle zaplanowanych i niepotrzebnych inwestycji, a także prac hydrotechnicznych. Równocześnie, dzięki takiej akcji chcemy przypomnieć ludziom ile radości i piękna mogą nam rzeki dostarczyć, jeśli o nie właściwie zadbamy - mówi Karolina Kukielska z WWF Polska.

Swój symboliczny gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. Jak zorganizować własny BIG JUMP? To proste!
  • Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja.
  • Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta! Pobierz > plakat BIG JUMP
  • 14 lipca 2019 (niedziela), o godz. 15.00 wejdź do wody sam/sama lub ze znajomymi (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie). BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
  • Zrób zdjęcie, nagraj film i umieść w swoich kanałach social media z #ratujmyrzeki #bigjump. Wyślij informacje (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób, zdjęcie, film) na adres klubgaja@klubgaja.pl.
  • Pamiętaj - bądź ostrożny nad wodą!


W Polsce BIG JUMP koordynowany jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network oraz partnerami - Koalicją Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Siostry Rzeki.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.