bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 maja 2019
  • 17 maja 2019
  • wyświetleń: 5075

450 złotych dla pracowników FCA Poland i FCA Powertrain

Po przeprowadzeniu konsultacji z pracownikami w środę 8 maja 2019 międzyzakładowa NSZZ Solidarność FCA Poland podpisała porozumienia wprowadzające podwyżki zbiorowe w FCA Poland oraz FCA Powertrain. W obu spółkach od 1 kwietnia 2019 wynagrodzenia miesięczne (wraz z premią) wzrosły o ponad 450 zł.

Pikieta pracowników FCA Powertrain - 11.04.2019
Pikieta pracowników FCA Powertrain - 11.04.2019 · fot. bielsko.info


Ze względu na różnice w stawkach premii miesięcznej w FCA Poland podwyżka stawek zasadniczych wynosi 2,29 zł na godzinę (382,87 zł miesięcznie), co razem z 18-proc. premią daje wzrost płac o 451,79 zł. Natomiast w FCA Powertrain, gdzie premia jest niższa (13 proc.) stawki płacy zasadniczej wzrosły o 2,39 zł na godzinę (399,82 zł miesięcznie), zatem razem z premią jest to 451,80 zł miesięcznie.

Pozostałe postanowienia porozumień w obu spółkach identyczne - po przekroczeniu limitu 152 nadgodzin w ramach "sobót zbiorowych" (czyli po przepracowaniu 19 takich dniówek) wprowadzony został, wypłacany co kwartał, dodatek w wysokości 75 zł za każdą przepracowaną sobotę. Czyli o 25 zł więcej niż dotychczas wypłacany sobotni bonus.

Pikieta pracowników FCA Powertrain - 11.04.2019
Wanda Stróżyk, przewodnicząca NSZZ Solidarność FCA Poland · fot. bielsko.info


Wyrównanie, braku podwyżki stawek od początku roku za pracę w "soboty zbiorowe" w okresie styczeń - marzec 2019 wypłacone zostało dodatkowo po 40 zł za każdą dniówkę. Również charakter wyrównania ma wypłacona razem z wynagrodzeniem za kwiecień nagroda w maksymalnej wysokości 1350 zł (czyli trzy razy po 450 zł) przyznawana proporcjonalnie do czasu przepracowanego w okresie styczeń - marzec 2019.

Jednocześnie NSZZ Solidarność cały czas podtrzymuje propozycje niezwłocznego podniesienie wynagrodzeń za nominalny czas pracy (czyli bez nadgodzin) do oczekiwanego przez załogę poziomu minimum 3500 zł netto w przypadku pracowników produkcyjnych, zwiększenie dodatku produkcyjnego do poziomu 200 zł miesięcznie oraz podwyższenie kwoty dodatku zmianowego.

- Ludzie mają godnie zarabiać za pracę przez pięć dni i 40 godzin na tydzień, a nie być zmuszani do stałych nadgodzin, rujnujących życie i zdrowie rodzinne - podkreśla Wanda Stróżyk, przewodnicząca NSZZ Solidarność FCA Poland.

W ślad za podpisaniem porozumień płacowych powinny jak najszybciej - co również podkreśliła międzyzakładowa Solidarność - zostać wprowadzone i zarejestrowane protokoły dodatkowe do układów zbiorowych (ZUZP), zwiększające stawki w tabelach MPG. Do tego czasu podwyżka wypłacana będzie jako „dodatek 2019” zwiększający godzinową płacę zasadniczą pracownika (o 2,29 zł w FCA Poland oraz o 2,39 zł w FCA Powertrain), od której są naliczane dodatki za godziny nadliczbowe oraz wszelkie składniki wynagrodzenia zależne od stawki zasadniczej. Co ważne „dodatek 2019” ma też charakter stały i obowiązuje bezterminowo. Data w nazwie dodatku nie określa czasu jego obowiązywania, tylko rok jego wprowadzenia.

ab / bielsko.info
źródło: solidarnoscfiat.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.