bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 13 marca 2019
  • wyświetleń: 6342

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Materiał partnera:

Każdy mieszkaniec Bielska-Białej, który wybiera się w zagraniczną podróż, powinien zadbać o odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Można je uzyskać np. poprzez wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Co warto wiedzieć o tym dokumencie?

silnet


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to jeden ze sprawdzonych sposobów na korzystanie z pomocy medycznej za granicą. Dokument ten obowiązuje w krajach Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Dzięki niemu zyskujemy dostęp do podstawowych świadczeń medycznych w publicznych placówkach służby zdrowia.

Czy każdy może starać się o EKUZ?Teoretycznie tak, aczkolwiek w praktyce wygląda to w ten sposób, że trzeba być zgłoszonym do ubezpieczenia w NFZ. Jeżeli ktoś jest nieubezpieczony, wówczas musi mieć uprawnienia do korzystania z opieki zdrowotnej w Polsce.

Gdzie i jak wyrobić EKUZ?Wnioski o wydanie karty są przyjmowane przez wojewódzkie oddziały oraz delegatury NFZ - w Bielsku-Białej znajduje się delegatura. Wniosek musi mieć formę pisemną, a składa się go osobiście albo wysyła pocztą (tradycyjną lub elektroniczną), faksem bądź przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Formularze możemy pobrać ze strony NFZ.

Wniosek odbieramy osobiście lub czekamy, aż przyjdzie pocztą - jeżeli interesuje nas wysyłka pocztowa, wówczas we wniosku należy wypełnić stosowną rubrykę i podać adres, na który ma zostać dostarczona przesyłka. Karta jest zwykle wydawana w przeciągu 3 dni, ale trzeba pamiętać, iż przed wakacjami i feriami zimowymi wniosków jest więcej, w związku z czym czas oczekiwania na dokument może się nieco wydłużyć. Warto mieć na to na uwadze i aplikować o EKUZ ze stosownym wyprzedzeniem.

Czy EKUZ i polisa turystyczna są tym samym?Dość często pojawiają się głosy, iż EKUZ jest w stanie z powodzeniem zastąpić tradycyjną polisę turystyczną. Nie jest to prawdą, ponieważ karta i ubezpieczenia turystyczne (https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-podrozne/) to odrębne produkty ubezpieczeniowe. Różnice pomiędzy nimi są spore:

  • ograniczenia terytorialne: o ile polisa obowiązuje w każdym kraju, o tyle EKUZ nie,
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej: w polisie można dopasować go do indywidualnych potrzeb (nie tylko w obszarze ochrony zdrowia), w przypadku EKUZ zakres ochrony jest niezmienny i jednakowy dla wszystkich,
  • świadczenia medyczne: z polisą możemy leczyć się w publicznych i prywatnych placówkach służby zdrowia, a z EKUZ tylko w publicznych,
  • koszty: EKUZ nie gwarantuje dostępu do bezpłatnych świadczeń medycznych (za niektóre pobierana jest częściowa lub stuprocentowa odpłatność), polisa natomiast tak (odpowiednio wysokie sumy gwarancyjne pokrywają w pełni wydatki np. za transport medyczny, hospitalizację, operacje etc.),
  • ubezpieczenie w NFZ: posiadanie ubezpieczenia w NFZ nie jest warunkiem koniecznym do zakupu polisy.


Polisy podróżnej i EKUZ nie wolno utożsamiać. Polisa to gwarancja kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej, której EKUZ nie jest w stanie zapewnić (więcej informacji na temat karty znajduje się tu: https://wakacyjnapolisa.pl/ekuz/).

EKUZ - jaki to koszt?Karta wydawana jest bezpłatnie. To bez wątpienia jej plus. Polisy turystyczne są płatne, aczkolwiek wbrew temu, co wyobraża sobie sporo osób, wcale nie są drogie. Co więcej, w Polsce mamy jedne z najtańszych ubezpieczeń podróżnych w Europie. Przykładowo za polisę na tygodniowy pobyt w Turcji (wypoczynek i zwiedzanie) zapłacimy od ok., 23 zł do 141 zł, w przedziale 50-100 zł jest sporo atrakcyjnych propozycji. Na cenę polisy wpływ mają m.in. zakres ochrony ubezpieczeniowej, wysokość sum gwarancyjnych, kierunek podróży, długość pobytu w wybranym miejscu, wiek i stan zdrowia ubezpieczonego itp.

Ubezpiecz się i jedź na wakacje!Nikt z nas nie zakłada, że podczas urlopu spotka go coś nieprzyjemnego, jednak nie potrafimy wszystkiego przewidzieć. Lepiej zatem dobrze się zabezpieczyć, dzięki czemu urlop upłynie w spokojniejszej atmosferze - w razie problemów nie zostaniemy na lodzie i z wysokimi rachunkami do zapłacenia.