bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 stycznia 2019
  • wyświetleń: 3623

Kolejna uczta dla miłośników jazzu - 21. Bielska Zadymka Jazzowa

Za nami:

Tegoroczna edycja LOTOS Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej będzie festiwalem obfitującym w premierowe wydarzenia z udziałem gwiazd światowego jazzu. Impreza odbędzie się w dniach 2-10 marca.

XX LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa
XX LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa · fot. Dorota Koperska / Bielska Zadymka Jazzowa


Zadymka rozpocznie się 2 marca w Klubie Klimat. Wystąpi tam Branford Marsalis, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych, genialny saksofonista (tenor, sopran), kompozytor, aranżer, lider, od ponad trzech dekad uważany za najbardziej wpływowego artystę światowej sceny jazzu.

Pierwszy dzień Zadymki to jednocześnie ostatni dzień karnawału. Na tę okazję organizatorzy przygotowali coś specjalnego. W Klubie Klima zagra wystrzałowa formacja Three Fall z kongijską wokalistką Melane Nkounkolo; wieczór, a raczej noc, zakończy set holenderskiego didżeja Martijna Barkhuisa, znanego jako DJ Maestro.

Rozpoczynając swoje trzecie dziesięciolecie, Zadymka Jazzowa wzbogaciła się o nowy element - funkcję Artist-in-Residence. W 2019 będzie ją pełnić Pat Metheny, amerykański gitarzysta, kompozytor, lider, zdobywca 20 nagród Grammy. Jako centralna postać całego Festiwalu, Rezydent wystąpi w dwóch koncertach: Pat Metheny Trio (8 marca w Bielsku-Białej), oraz na finał - Pat Metheny & Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (10 marca w Sali NOSPR w Katowicach). Artist-in-Residence będzie także gościem konferencji prasowej w bielskim Ratuszu i poprowadzi mistrzowskie warsztaty gitarowe w Zespole Szkół Muzycznych (6 marca).

XX LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa
XX LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa · fot. Dorota Koperska / Bielska Zadymka Jazzowa


Zadymka przyzwyczaiła już mieszkańców Bielska-Białej oraz goszczących tu turystów i fanów do koncertów, na które wstęp jest bezpłatny. Nowością tegorocznej edycji będzie Dzień Otwarty - w niedzielę 3 marca organizatorzy Festiwalu, wraz z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych i Władzami Miasta, zapraszają na całodniowy program muzycznych wydarzeń.

Dzień Otwarty rozpocznie się Porankiem Muzycznym w sali koncertowej ZPSM, gdzie zagra Big Band złożony z uczniów i absolwentów Szkoły pod dyrekcją Tomasza Janusza. Po południu, od godziny 16:30, w tej samej sali odbędą się przesłuchania finalistów, biorących udział w tegorocznej edycji festiwalowego Konkursu. Wieczorem w Klubie KLIMAT swój najnowszy projekt zaprezentuje Piotr Schmidt Quartet. Program tego koncertu będzie poświęcony Tomaszowi Stańce, wybitnemu, zmarłemu w ubiegłym roku artyście, postaci bliskiej sercom bielszczan. Finałem Dnia Otwartego będzie koncert Kasi Pietrzko, bielskiej pianistki i kompozytorki jazzowej, laureatki Ikara 2018 (festiwalowy jazzclub Metrum).

Kolejną nowością LOTOS Jazz Festival 21. Bielskiej Zadymki Jazzowej będą premiery projektów zamówionych przez organizatorów na tegoroczną edycję. Wydarzeniem na skalę światową będzie premiera projektu „Beyond The Missouri Sky And More”. W sali koncertowej NOSPR w Katowicach wysłuchamy kompozycji zarejestrowanych w 1996 przez duet Metheny-Haden na płycie „Beyond the Missouri Sky”. Repertuar ten zostanie wzbogacony o najsłynniejsze utwory gitarzysty z okresu Pat Metheny Group. Nie będzie to jednak „rekonstrukcja historyczna”, lecz zupełnie nowa odsłona tego znakomitego materiału w wersji na solistów i orkiestrę symfoniczną. Partnerem Pata Metheny’ego będzie Dariusz Oleszkiewicz, wybitny polski kontrabasista, niezwykle ceniony za Oceanem. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi doświadczony maestro Alexander Humala.

XX LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa
XX LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa · fot. Dorota Koperska / Bielska Zadymka Jazzowa


Równie ważną rangę będzie mieć premiera projektu „Urbanator Śląski”, którego autorem jest światowej sławy multiinstrumentalista i kompozytor Michał Urbaniak. Projekt powstał przy współudziale Grzegorza Płonki - muzyka, wokalisty i wielkiego popularyzatorem śląskiej kultury. Jego prawykonanie odbędzie się w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, 320 metrów pod ziemią.

Kolejnym premierowym wydarzeniem 21. Zadymki będzie projekt specjalny przygotowany przez Dorotę i Henryka Miśkiewiczów na Galę Polskiego Jazzu z Teatrze Polskim (4 marca). Artystom towarzyszyć będą znakomici goście: Jan Ptaszyn Wróblewski, Marcin Wasilewski, Michał Miśkiewicz i Marek Napiórkowski.

Zadymka to impreza z „duszą” wpleciona w zimowy pejzaż regionu, której wielką atrakcją jest koncert na górze Szyndzielnia, gdzie uczestnicy wyjeżdżają o zmroku kolejką gondolową i z pochodniami idą w śniegu do Schroniska, by na wysokości ponad 1000 m n.p.m. wysłuchać jednego z ostatnich koncertów. W tym roku w projekcie specjalnym (9 marca) usłyszymy tam Kwintet Wojciecha Mazolewskiego z udziałem zagranicznych muzyków. Będzie to prawdziwy „Jazz na szczycie” lub, jak mówią członkowie zespołu - „Muzyczny Trójstyk Polska/Słowacja/Czechy”.

Od 2 do 10 marca, przez dziewięć festiwalowych dni i nocy w Bielsku-Białej, Zabrzu i Katowicach odbędzie się w sumie kilkadziesiąt festiwalowych wydarzeń: koncertów, konkursów, wystaw, jam sessions.

Szczegółowy program festiwalu i informacje o biletach: www.zadymka.pl

zadymka

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.