bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 stycznia 2019
  • 14 stycznia 2019
  • wyświetleń: 6215

Zebrano 900 tys. zł na operację nóżek małego Bruna Kreboka

W ciągu 5 dni udało się zebrać 900 tysięcy złotych dla Bruna Kreboka, wnuka znakomitego siatkarza - Wiktora Kreboka. 9-miesięczny chłopiec dzięki tej kwocie będzie mógł wyjechać do USA na operację, która ma uchronić go przed amputacją nóżek.

Loading...


Bruno Krebok urodził się 18 kwietnia 2018 roku. W 20 tygodniu ciąży, podczas badania połówkowego, lekarz zauważył, że z jego nogami jest coś nie w porządku. Na początku było to podejrzenie stóp końsko-szpotawych.

- Byliśmy w szoku. Jak to? Przecież wszystkie badania usg do tej pory były prawidłowe! To był pierwszy cios i niestety nie ostatni. Dzisiaj dalibyśmy wiele, żeby to była tylko ta wada… - relacjonują rodzice chłopca. - Zostaliśmy skierowani na kolejne badania. „Wasze dziecko nie ma obu kości strzałkowych, a w stopach nie ma wszystkich palców”. I to był kolejny cios. Nie mieliśmy pojęcia, co to za wada, czy będą kolejne powikłania po porodzie, czy można ją w ogóle wyleczyć? Lekarz powiedział nam, że jedną z opcji jest amputacja obu nóżek! “Ludzie z protezami przecież świetnie sobie radzą” - usłyszeliśmy. To był listopad 2017 roku, najgorszy miesiąc w naszym życiu. Wtedy jeszcze synek rozwijał się spokojnie i bezpiecznie pod sercem. Wiedzieliśmy, że nie zostało nam wiele czasu, że sami musimy szukać ratunku…

Bruno Krebok
Kosztowna operacja może ocalić małego Bruna przed amputacją nóżek · fot. Siepomaga.pl


Wada, na którą cierpi Bruno, nazywa się fibular hemimelia i w Polsce rodzi się z nią od 3 do 7 dzieci rocznie. Z obustronną wadą jeszcze mniej - tylko jedno, maksymalnie dwoje dzieci w każdym roku. Właśnie Bruno jest takim “wyjątkowym” chłopcem - wada dotyczy obu jego nóżek. Chłopiec ma wrodzoną lewostronną hemimelię strzałkową (brak kości strzałkowej) i podejrzenie amelii strzałkowej w prawej nodze (wykształcona część kości) oraz przodowygięcie obu piszczeli. Kości piszczelowe są skrócone, a gdy będzie nastolatkiem, będą prawdopodobnie o 8 cm krótsze niż być powinny.

- Bardzo szybko udało nam się dotrzeć rodziców innych dzieci z podobnymi wadami. Dowiedzieliśmy się od nich, że w USA, na Florydzie jest lekarz, który jest specjalistą w tego typu schorzeniach. Nazywa się dr Dror Paley. W naszych sercach zakiełkowała nadzieja! W końcu ktoś dał synkowi szansę! Gdy doktor przyleciał do Polski, pojechaliśmy na konsultację. Właśnie wtedy dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądała operacja i że całe leczenie będzie niezwykle skomplikowanym procesem: lekarze wyprostują kości piszczelowe Bruna oraz nastawią stopy pod kątem 90 stopni, by synek mógł chodzić. Po zdjęciu gipsu czeka nas kolejny etap - założenie specjalnego urządzenia, które dzień po dniu, milimetr po milimetrze wydłuży nogi Bruna o brakujące centymetry. Po tym wszystkim czeka nas długa i intensywna rehabilitacja, aby Bruno zaczął chodzić - piszą rodzice chłopca.

To konkretny plan leczenia, które uratuje nóżki Bruna i pozwoli mu być szczęśliwym i zdrowym chłopcem.

Bruno Krebok
Kosztowna operacja może ocalić małego Bruna przed amputacją nóżek · fot. Siepomaga.pl


- Mogłoby się wydawać, że do szczęśliwego zakończenia już blisko, że teraz wszystko będzie dobrze… Niestety. Barierą są ogromne pieniądze, których nie mamy. Dostaliśmy kosztorys - sama operacja i rehabilitacja to ponad 220 000 dolarów! Kwota trudna do wyobrażenia, a co dopiero do zdobycia... Choćbyśmy wszystko sprzedali, nie uda nam się jej zapłacić. Wiemy, że doktor Paley operuje też w Polsce, wtedy kwoty są niższe, jednak wada synka jest na tyle skomplikowana, że musi być operowany na Florydzie i kolejne miesiące dochodzić do siebie pod czujnym okiem doktora Paleya. Jeśli się uda, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to będzie jedyna operacja! Po niej Bruno będzie rozwijał się tak, jak inne dzieci! Jednak jeśli się nie uda, amputacja obu nóżek będzie koniecznością... - tłumaczą rodzice Bruna.

BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.