Wiadomości

  • 23 września 2018
  • wyświetleń: 3809

Działająca w Bielsku-Białej Polska Unia Karate w rodzinie olimpijskiej

Polska Unia Karate, reprezentująca w naszym kraju tzw. karate olimpijskie została członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Decyzję podjął jednogłośnie obradujący 18 września w Warszawie Zarząd PKOL.

Polska Unia Karate w rodzinie olimpijskiej
Na zdjęciu od lewej - Sekretarz Generalny PUK Andrzej Jankowski, Prezes PKOL Andrzej Kraśnicki, Prezes PUK Paweł Połtorzecki, Sekretarz Generalny PKOL Adam Krzesiński · fot. Polska Unia Karate


Jest to bezpośrednia konsekwencja kwietniowego rozstrzygnięcia Komitetu Wykonawczego World Karate Federation. Polska Unia Karate stała się wtedy członkiem WKF, zastępując Polski Związek Karate.

- Bardzo cieszymy się z tej decyzji PKOL-u. To milowy krok w kierunku rozwoju polskiego karate, które przygotowuje się do pierwszego w historii tej dyscypliny sportu startu w Igrzyskach Olimpijskich. Przygotowanie zawodników do najbardziej wymagających zawodów wymaga profesjonalnego podejścia, przejrzystości w regulaminach i systemie selekcji. To wszystko chce zapewnić nasza organizacja - mówi Paweł Połtorzecki, prezes Polskiej Unii Karate.

World Karate Federation to największa organizacja w światowym karate, która wprowadziła tę dyscyplinę sportu na Igrzyska Olimpijskie. Polscy karatecy zrzeszeni w PUK-u właśnie rozpoczynają udział w cyklu turniejów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Polska Unia Karate w rodzinie oimpijskiej
Na zdjęciu od lewej Prezes PUK Paweł Połtorzecki, Prezes PKOL Andrzej Kraśnicki. · fot. Polska Unia Karate


Polska Unia Karate wciąż czeka na pozytywną decyzję Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie przyznania jej statusu Polskiego Związku Sportowego. Bez niej zawodnicy startujący najbardziej prestiżowych zawodach na całym świecie nie mogą (w myśl polskiego prawa) być uznawani za reprezentację Polski. Nie mogą także nosić na kimonach polskiego godła. Jeśli Ministerstwo nie podejmie w najbliższym czasie decyzji, Polacy na Mistrzostwach Świata WKF (Madryt - 6-11 listopada) wystąpią z zaklejonymi orzełkami.

Polska Unia Karate została zarejestrowana w grudniu 2017 roku. Siedziba organizacji mieści się w Bielsku-Białej. Prezesem został Paweł Połtorzecki (6 DAN), który zgromadził wokół siebie grupę cenionych trenerów, sędziów, byłych zawodników i mistrzów karate z całej Polski. Członkami młodej organizacji jest już 70 klubów zainteresowanych rozwojem sportowego karate. Ciągle napływają kolejne zgłoszenia.

BM / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.