Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 9 maja 2018
  • wyświetleń: 1430

Pożyczka prywatna a pożyczka on-line

Artykuł sponsorowany:

Pożyczka pożyczce nierówna - prywatne są bardzo szybkie i pozbawione bagażu formalności, ale to pożyczki on-line dają największy przekrój ofert i warunków. Czym różnią się obie formy wsparcia finansowego?

Linkhouse


Pożyczki prywatne kojarzą się przede wszystkim z nieograniczoną swobodą - to jednak mit, bo ich charakter zmienił się wraz z wejściem w życie ustawy antylichwiarskiej.

Wcześniej pieniądze przekazywane były przez osoby fizyczne lub firmy - nie banki - praktycznie bez ograniczeń i kontroli. Pożyczkobiorca nadal może przeznaczyć otrzymaną kwotę na dowolny cel, bez nadmiernych formalności. Pod kontrolą są jednak podmioty udzielające pożyczek.

Jak wygląda to praktyce?

Joanna z Bydgoszczy pracuje, ale jej wynagrodzenie jest niskie - znacznie poniżej średniej krajowej. Szuka więc pożyczki. Nie chce korzystać z pomocy rodziny. Niechętnie patrzy na oferty bankowe. Znacznie ciekawiej patrzy zaś na oferty pożyczek prywatnych. W internecie pani Joanna znajduje propozycję - nieznany jej mężczyzna dysponującym sporymi oszczędnościami oferuje szybkie wsparcie kwotą do 10 tys. zł na określonych warunkach spłaty zadłużenia. Do porozumienia wystarcza mu umowa.

Liczba platform internetowych, które łączą interesy pożyczkobiorców i pożyczkodawców stopniowo rośnie; czy jednak pożyczki społecznościowe są w pełni bezpieczne?

Pamiętaj: wszelkie zasady oraz zapisy dotyczące pożyczek prywatnych regulowane są głównie przepisami kodeksu cywilnego. Nie zabezpieczają ich więc mechanizmy, które obowiązują np. banki czy instytucje finansowe udzielające szybkiego wsparcia. Pożyczki prywatne w sieci i oparte na pewnej społeczności - np. osób zarejestrowanych na konkretnej platformie pożyczkowej łączącej inwestorów z biorcami - od ponad dekady popularne są w Europie Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych.

Charakter pożyczek prywatnych w Polsce zmienił się wraz ze zmianą regulacji obejmujących tzw. social lending. O ile wcześniej tego rodzaju rozwiązania nie były objęte kontrolą nadzoru finansowego, tak po wprowadzeniu nowych przepisów - udzielający pożyczek musi prowadzić działalność gospodarczą. Tak więc, gdy w przeszłości pożyczkodawca podpisywał z pożyczkobiorcą umowę cywilno-prawną - i na jej podstawie ustalano wszelkie koszty i odsetki - tak teraz zaostrzenia wobec osób fizycznych udzielających wsparcia są większe. Nie mogą one bez zarejestrowania działalności gospodarczej udzielać pożyczki przez internet. Tak więc, wspomniana pani Joanna z Bydgoszczy może skorzystać z pożyczki prywatnej, ale pożyczkodawca musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą - wpływa to na jego wiarygodność i skuteczniejszą kontrolę ze strony organów finansowych.

Pożyczki on-line: bezpieczeństwo i analizaAlternatywą dla pożyczek prywatnych mogą być pożyczki on-line. Podobnie jak te pierwsze, również nie stawiają pożyczkobiorcy pod presją. Nie musi on precyzować celu; nie jest wymagana nieskazitelna historia kredytowa. To firma pożyczkowa niejako bierze na siebie ewentualne ryzyko - szacuje je tak, by zapewnić sobie atrakcyjne warunki, a pożyczkobiorcy stosunkowo łatwiejszy transfer pieniędzy.
Pożyczki on-line mają nad prywatnymi konkretną przewagę w postaci przejrzystości oferty. Firmy oferujące tego rodzaju produkty finansowe czytelnie prezentują swoje oferty; nie ma więc obaw o ewentualne niejasności czy spory dotyczące warunków oraz terminu spłaty. Łatwiej również o analizę. Np. na serwisie Łowca Chwilówek porównać możesz oferty czołowych - i zweryfikowanych - firm oferujących pożyczki internetowe. Takie zestawienie daje pełny przegląd zasad: od oprocentowania po warunki przyznania.

Jak alternatywa w postaci pożyczek internetowych przekłada się na wspomnianą już panią Joannę z Bydgoszczy?

Oferta pożyczek prywatnych jej nie satysfakcjonuje. Obawia się pożyczenia pieniędzy od nieznanej instytucji, nie akceptuje również warunków zabezpieczeń. Korzystając z porównywarki internetowych chwilówek szybko weryfikuje propozycje wyspecjalizowanych firm - te, w przeciwieństwie do tajemniczego inwestora, są w pełni jawne i nie mają nic do ukrycia. Wyszukuje oferty najlepszej dla siebie - zarówno pod względem oprocentowania jak i pozostałych formalności. Do zamknięcia wniosku wystarczy kilka klików. Efekt? Pożyczka internetowa trafia na jej konto - szybko, bezpiecznie i na jasnych warunkach.

To właśnie podstawowa przewaga pożyczek on-line nad tradycyjnymi, prywatnymi. Zawierając jakiekolwiek umowy należy mieć pewność nie tylko spłaty zadłużenia, ale również tego, że cały proces - od zawarcia umowy przez wpłatę pieniędzy po późniejszy ich zwrot z odsetkami - przebiegnie bez problemów.