Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 9 maja 2018
  • wyświetleń: 1874

Jesteś młodym kierowcą? Zobacz jak obniżyć cenę!

Artykuł sponsorowany:

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują młodym kierowcom znacznie droższe polisy OC niż tym starszym i bardziej doświadczonym. Nie oznacza to jednak, że świeżo upieczony kierowca musi liczyć się z dużą wyższą składką. Istnieje kilka sposobów na jej obniżenie.

Linkhouse


Według ubezpieczycieli, młode osoby to najbardziej ryzykowna grupa kierowców. Statystyki wskazują, że powodują najwięcej szkód i mają skłonność do brawurowej jazdy. Jak więc zwalczyć ten stereotyp i obniżyć cenę OC?

Korzystaj ze zniżkach, niekoniecznie swoich

Najbardziej znaną metodą na obniżenie składki dla młodych kierowców jest dodanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Może to być rodzic lub inna zaufana osoba, najlepiej taka, która ma już pełne zniżki w OC. Takie rozwiązanie jest wysoce skuteczne, ponieważ znacznie obniża wysokość składki ubezpieczeniowej. Ponadto, w przypadku bezszkodowej jazdy, młody kierowca sam stopniowo będzie zbierał coraz wyższe zniżki na swoje konto. Może się to jednak wiązać z pewnym ryzykiem. Mianowicie, wywołanie szkody przez młodego kierowcę, będzie także obciążać konto współwłaściciela.
Niektórzy młodzi kierowcy idą jeszcze dalej i w całości rejestrują samochód na starszą osobę ze zniżkami, samemu będąc jedynie użytkownikami samochodu. To jednak może nie przynieść oczekiwanych korzyści:
  • we wniosku ubezpieczeniowym należy zaznaczyć, że głównym kierowcą jest młoda osoba. Część ubezpieczycieli w związku z tym i tak podniesie składkę (z uwagi na wiek użytkownika auta);
  • jeśli młoda osoba nie będzie wpisana w dowód rejestracyjny, to nie wyrobi sobie zniżek w przypadku bezszkodowej jazdy,
  • ewentualna szkoda obciąży konto osoby wpisanej do dowodu rejestracyjnego


Skorzystaj z dobrego kalkulatora ubezpieczeń

Użycie kalkulatora ubezpieczeń to doskonały sposób na tanią polisę OC. Na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które stosują własne przeliczniki i mają różne oferty dla młodych kierowców. Warto więc znaleźć i wybrać tę najtańszą. Taka metoda na obniżenie składki jest szczególnie zalecana młodym osobom, którym wypełnienie formularza ubezpieczeniowego online nie przysporzy absolutnie żadnych problemów.

Zarejestruj na siebie skuter lub quada

Ciekawym pomysłem na szybkie i tanie nabycie zniżek w OC jest zarejestrowanie na siebie skutera, jeszcze kilka lat przed nabyciem pierwszego samochodu. Jeśli istnieje taka możliwość, warto także  uznać nastolatka za współwłaściciela quada. Wysokość składki OC za takie ubezpieczenie jest niska, a w niektórych towarzystwach liczy się do historii ubezpieczeniowej tak samo, jak posiadanie każdego innego pojazdu.

Kup pojazd o małej pojemności silnika
Na cenę polisy OC wpływa wiele czynników związanych z właścicielem (np. wiek), jak i tych powiązanych bezpośrednio ze specyfikacją techniczną samochodu. Szczególnie duży wpływ na wysokość składki ma pojemność silnika. Przed zakupem samochodu warto więc zwrócić uwagę nie tylko na cenę pojazdu, ale także na to, jaką składkę ubezpieczeniową będzie trzeba za niego zapłacić. Wybierając samochód o mniejszej pojemności silnika, istnieje dużą szansa na niższą składkę.

Sprawdź ceny w pakiecie ubezpieczeniowym


Młodzi kierowcy zawierają najczęściej jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC i niechętnie wybierają dodatkowe polisy takie jak NNW, Assistance czy AutoCasco. Warto jednak sprawdzić, czy ubezpieczenie pakietowe nie okaże się tańsze niż zakup samego OC. Przykładowo, w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych cena za pakiet OC+NNW jest niższa niż w przypadku zakupu samej polisy OC.
Przeczytaj też artykuł "Jak kupić tanie OC w 2018 roku?"