Wiadomości

  • 2 września 2017
  • 5 września 2017
  • wyświetleń: 4499

Eko-pomoc dla misjonarzy z diecezji bielsko-żywieckiej

Już drugi rok diecezjalna Caritas w Bielsku-Białej prowadzi projekt zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektrotechnicznego na cele misyjne.

Eko-pomoc dla misjonarzy z diecezji bielsko-żywiec
Eko-pomoc dla misjonarzy z diecezji bielsko-żywieckiej · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Przedsięwzięcie w ubiegłym roku okazało się dużym sukcesem i przyniosło pokaźny dochód, który finansowo wsparł charytatywne dzieła w Ameryce Południowej, prowadzone przez misjonarzy pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej. Projekt jest także wyrazem wdzięczności za zeszłoroczną beatyfikację urodzonego w Łękawicy na Żywiecczyźnie o. Michała Tomaszka.

Jak poinformowała bielsko-żywiecka Caritas, w pierwszym półroczu tego roku zebrano ponad 27 ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. „Dzięki temu firma Eko-wtór Jakubiec, która odbiera i zagospodarowuje elektroodpady przekazała Caritas 5508 zł” - podkreślono w komunikacie, zapewniając, że kwota ta w całości zostanie przekazana na dzieła charytatywne w Ameryce Południowej i na Karaibach.

Środki finansowe z akcji wspomogą dzieła charytatywne prowadzone przez misjonarzy wywodzących się z Podbeskidzia: ks. Roberta Szczotkę (pracującego w Champa, diecezja San Bernando w Chile), Gabrielę Filonowicz (Iquitos, Peru), Agatę Kamińską (San Ramon, Boliwia), Zofię Kusy (Brazylia), Aleksandrę Grzbielę (Gwatemala) i ks. Łukasza Szwedę (Jamajka).

Stroną logistyczną projektu zbiórki eko-śmieci zajmuje się Caritas diecezjalna, a zbiórkę w parafiach przeprowadza firma „Eko-wtór” z Bystrej Krakowskiej, która odbiera, pakuje i przetwarza elektrośmieci.

Zużyty sprzęt elektroniczny i AGD wierni przynoszą na wyznaczone miejsca w konkretnych parafiach.

Akcja zbierania surowców wtórnych ma także wymiar edukacyjny - przyczynia się do kształtowania postawy troski o czystość środowiska naturalnego. W ten sposób stanowi ona odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka zawarte w encyklice „Laudato si”.

W zeszłym roku podczas akcji zebrano około 62 tony materiałów, co dało kwotę ponad 12 tys. zł., czyli ok. 3 tys. dolarów. Pieniądze wspomogły pracę misjonarzy z diecezji bielsko-żywieckiej.

Elektrośmieci, Caritas

new / bielsko.info

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.