Wiadomości

  • 16 czerwca 2017
  • wyświetleń: 9350

Uczniowie zebrali ponad 233 tysiące złotych dla bielskiego hospicjum

Ponad 233 tys. zł zgromadziły w tym roku szkoły z Podbeskidzia, które w ramach 13. edycji programu „Pola Nadziei” zbierały na rzecz działającego od 8 miesięcy, pierwszego w Bielsku-Białej hospicjum stacjonarnego im. Jana Pawła II. W programie wzięło udział 85 placówek edukacyjnych z powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.

Podsumowanie 13. edycji programu „Pola Nadziei” - 14.06.2017 · fot. Klaudia Danel / Diecezja Bielsko-Żywiecka


Hasłem tegorocznej kampanii były słowa „Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem”. Podsumowanie programu „Pola Nadziei” było okazją do spotkania się reprezentantów wszystkich szkół uczestniczących w programie, a także samorządowców, parlamentarzystów i duchownych z kościołów katolickiego i luterańskiego. Wspólnie modlono się 14 czerwca podczas ekumenicznego nabożeństwa w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. Liturgii przewodniczył bp Piotr Greger.

Jak poinformowała prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Grażyna Chorąży, w kończącym się roku szkolnym 2016/2017 szkoły uzbierały i przekazały na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej ponad 233 tys. zł. organizując zbiórki, kiermasze, koncerty, przedstawienia, sprzedając ciasta i własnoręcznie wykonane drobiazgi. Zebrana kwota - dokładnie 233.415,25 zł - wspomoże codzienną działalność hospicjum: zapewni chorym opiekę lekarską, usługi pielęgniarskie, rehabilitację przyłóżkową i pomoc psychologiczną dla chorego i jego rodziny.

W sumie, podczas wszystkich trzynastu edycji kampanii, uczniowie zebrali 2.196.972, 20 zł.

Podsumowanie 13. edycji programu „Pola Nadziei” - 14.06.2017 · fot. UM Bielsko-Biała


Podsumowanie „Pól Nadziei 2017” było również okazją do wręczenia dyplomów Honorowego Członka Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego za szczególną pomoc dla hospicjum. Z rąk ks. Piotra Schory SDS, kapelana hospicjum, otrzymały je: Małgorzata Szwed - przewodnicząca Beskidzkiej Izby Pielęgniarek i Położnych, doktor Agnieszka Gorgoń-Komor - prezes zarządu oddziału beskidzkiego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Grzegorz Nowiński, właściciel restauracji „Lunita”, zapewniającej posiłki dla podopiecznych placówki oraz Urszula Zgóralska i Helena Dyduch za wieloletnią pracę związaną z pozyskiwaniem 1 procenta na rzecz SSH.

Uroczyste otwarcie hospicjum im. św. Jana Pawła II
Hospicjum im. św. Jana Pawła II · fot. UM Bielsko-Biała


Budowę bielskiego hospicjum zainicjowało Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów. W październiku ubiegłego roku hospicjum rozpoczęło swoją działalność. Placówka, oferująca 28 łóżek, przyjęła dotąd 85 pacjentów. Obecnie w hospicjum przebywają 24 osoby.

Hospicjum poświęcił bp Roman Pindel 24 września 2016 roku. Zarządzający placówką podjęli decyzję o uruchomieniu 15 miejsc na własny koszt, gdyż Narodowy Fundusz Zdrowia nie ogłaszał nowych konkursów do 2019 roku. Gdy hospicjum otrzymało dofinansowanie do 16 miejsc, stowarzyszenie mogło uruchomić drugą kondygnację budynku.

- Do dziś SSH poniosło koszty w kwocie 1 mln 213 tys. zł. Pierwsze dofinansowanie ma wpłynąć w czerwcu. Jednak cały czas będziemy uzależnieni od ludzi dobrej woli i wielkiego serca - relacjonowała prezes Grażyna Chorąży.

BM / bielsko.info

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.