Reklama

Wiadomości

  • 13 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 4917

Klub Gaja: na święta i nie tylko jajka z numerem zero lub jeden

Ja co roku, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w których jajko jest istotnym symbolem, Klub Gaja zachęca konsumentów do świadomych zakupów uwzględniający dobrostan zwierząt. Klub Gaja apeluje o kupno jajek, które oznaczone są numerem 0 i 1 (z chowu ekologicznego i wolnowybiegowego).

W Polsce mamy około 40 mln kur niosek. Jesteśmy jednym z czołowych producentów jaj w Europie. Dane KE za 2016 r. potwierdzają, że zajmujemy trzecie miejsce, po Wielkiej Brytanii i Francji. Produkujemy około 10 miliardów jaj rocznie. W tym około 88% produkcji jaj pochodzi z hodowli kur niosek w systemie klatkowym (wg. GIW z 2016 r.). W Europie w systemie klatkowym trzyma się 56% kur , a pozostałe 44% kur w hodowlach: ściółkowych (26%), wolnowybiegowych (14%), ekologicznych (4%).

Jajka z numerem 3 z systemu klatkowego, pochodzą od kur, które nigdy nie wychodzą z klatki na zewnątrz, są stłoczone, okaleczone, zwykle mają obcięty dziób oraz pazurki i nie mogą zaspokajać naturalnych potrzeb. Nie mogą grzebać w piasku ani wygrzewać się na słońcu. Jaja z numerem 2 pochodzą z hodowli ściółkowej, gdzie kury trzymane są w zamkniętych budynkach produkcyjnych. Mogą przemieszczać się w zatłoczonych halach i zaspokajać niektóre naturalne potrzeby, nie mają dostępu do czystego powietrza, wciąż nie widzą słońca i zieleni.

- Dokonując wyboru w sklepie możemy polepszyć los tych zwierząt. Co możemy zrobić? Nie kupować jajek z numerem 3 i 2. Klub Gaja zachęca do zakupów jajek z numerem 0 - pochodzących z chowu ekologicznego i z numerem 1 - z wolnego wybiegu. Kury hodowane w ten sposób mają zapewniony dobrostan, ich naturalne zachowania zostały poszanowane. Oznacza to, że kury mieszkają w kurnikach, mogą wychodzić na wybieg, wygrzewać się na słońcu, grzebać w ziemi, swobodnie się poruszać. W chowie ekologicznym dodatkowo mają zapewnioną naturalną, certyfikowaną paszę - ziarna zbóż, świeże zioła i trawy. Klub Gaja życzy Wesołych Świąt i mądrych zakupów jajek z numerem 0 i 1! - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.