bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 30 stycznia 2017
  • wyświetleń: 4598

Burzliwe spotkanie ws. lipnickiej "strefy śmieci" - zdjęcia

Zaalarmowani sygnałem o możliwych katastrofalnych skutkach strefy przemysłowej w Lipniku mieszkańcy licznie stawili się na spotkanie Rady Osiedla Lipnik. W spotkaniu uczestniczyło blisko 300 osób.

Burzliwe spotkanie ws. lipnickiej "strefy śmieci" · fot. Stowarzyszenie Atmosfera w Lipniku


Zgodnie z zapowiedzią na spotkaniu zostały podane podstawowe przesłanki sprzeciwu oraz zrelacjonowane działania podjęte przez grupę mieszkańców powołaną przy Radzie Osiedla. Odnosząc się do programów planistycznych miasta Bielska-Białej, w tym przede wszystkim Studium Rozwoju i Kierunków BB, wskazano że wg priorytetowych celów właśnie w rejonie Lipnika zakłada się rozwój obszarów przyrodniczych i funkcji turystycznej.

Dla uświadomienia potencjalnych skutków pokazano przykład uciążliwości mieszkańców z innej strefy przemysłowej znajdującej się w Strzemieszycach. Na spotkaniu zostały także przypomniane istotne zastrzeżenia służb ochrony środowiska Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, dotyczące bliskiej lokalizacji zabudowy mieszkaniowej i terenów zielonych, jak i ryzyka występowania istotnego oddziaływania hałasu i pyłu, oraz wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych po za granice własności, na przykładzie pierwszego przedsiębiorstwa, tj kruszarni, starającego się o uzyskanie decyzji środowiskowej w 2015 roku.

- Dla grupy osób najbardziej zaznajomionych z zagadnieniem, z powodu braku dialogu i rozmów, z posiadanej korespondencji, publikowanych dokumentów, prowadzonej przez Urząd Miejski negatywnej kampanii medialnej, płynie jednoznaczny przekaz, że nie ma dobrej woli i chęci współpracy sprawnej zmiany zapisów miejscowego planu tak aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. W najlepszym przypadku przed wrześniem 2017 plan nie zostanie zmieniony - czytamy na stronie Rady Osiedla Lipnik.

Część uczestników spotkania na znak protestu wywiesiło transparenty i plakaty, kilka osób założyło maski. Mieszkańcy mają zamiar informować o niebezpieczeństwie uruchomienia strefy poprzez rozdawanie ulotek i naklejanie haseł o sprzeciwie. Uczestnicy spotkania zgłosili propozycje różnorakich działań, zadeklarowali osobisty i aktywny udział w pikietach, manifestacjach, organizacji referendum o odwołanie prezydenta miasta, jeśli nie zostanie pilnie podjęty rzeczywisty dialog, konsultacje i działania. Mieszkańcy sprawą chcą zainteresować ogólnopolskie media, zwrócić się do najwyższych władz, m.in. do premier i prezydenta RP.

Najbliższą formą wyrażenia sprzeciwu jest udział mieszkańców w sesji Rady Miejskiej 31 stycznia. Przewidywane jest wystąpienie reprezentanta mieszkańców, natomiast wszyscy zainteresowani mogą wesprzeć ten głos swoją obecnością na balkonie dla publiczności. Wystąpienie przewiduje się około godziny 13:00.

ab / bielsko.info, źródło: Rada Osiedla Lipnik

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.