bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 10 października 2016
  • wyświetleń: 4322

Czad zbliża się wielkimi krokami. Strażacy już interweniują

Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej, kolejny rok z rzędu rozpoczyna kampanię informacyjną „Nie dla czadu”, która ma na celu podniesienie świadomości Bielszczan o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla, powstający w wyniku niewłaściwego spalania, jak również złej wentylacji.

60 sekund - w takim czasie stężony tlenek węgla może zabić. W całym kraju co roku dochodzi do kliku tysięcy zaczadzeń, w tym kilkuset ze skutkiem śmiertelnym. Tylko w minionym sezonie grzewczym bielska straż pożarna odnotowała 76 osób poszkodowanych, w tym 29 dzieci. Przyczyny tragedii są najczęściej takie same: zaniedbanie, niewiedza, ignorancja przepisów, wadliwe instalacje odprowadzania spalin.

W sobotę, 8 października, sześć zastępów straży pożarnej zostało zadysponowanych do zadymienia w budynku wielorodzinnym przy ulicy Lipnickiej w Bielsku-Białej. Kiedy strażacy dokonali sprawdzenia pomieszczeń mieszkalnych okazało się, że lokatorka jednego z mieszkań rozpaliła w piecu kaflowym, a dym przedostał się do pozostałych lokali przez nieszczelny przewód kominowy.

Straż pożarna przypomina, że przed włączeniem centralnego ogrzewania powinno zadbać się o przegląd oraz wyczyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych przez wykwalifikowanego kominiarza. Po poprzednich sezonach grzewczych w przewodach kominowych mogą pojawić się uszkodzenia i pęknięcia, osadza się również sadza i inne zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do pożaru sadzy, a tym samym uszkodzenia struktury budowlanej komina. Pamiętajmy, że obowiązek przeglądów i czyszczenia kominów wynika nie tylko z dbałości o infrastrukturę budynku, lecz również z obowiązujących przepisów prawnych.

- Pamiętaj, aby dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Gdy używasz węgla i drewna należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego - nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku - informują strażacy.

ab / bielsko.info, źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.