Reklama

Wiadomości

  • 27 września 2016
  • 3 października 2016
  • wyświetleń: 16522

Wagoniki przeszły do historii. Na nowe poczekamy do przyszłego roku

Rozpoczął się remont kolei linowej na Szyndzielnię. W niedzielę 2 października po raz ostatni turyści mogli wyjechać na górę wagonikami, które zamontowano podczas generalnego remontu w 1995 roku.W ramach remontu firma Doppelmayr Polska, która pod koniec 2015 roku wygrała przetarg na realizację inwestycji, wymieni wagoniki na nowe. Wejście do nich będzie prowadzić z poziomu peronu (dostosowane do wózków). 15 wagoników zostanie wyposażonych w uchwyty na rowery.

W ramach modernizacji zostaną wymienione także m.in. zespoły napędu głównego i awaryjnego oraz lina nośno-napędowa. Przewidywany czas otwarcia kolei po gruntownej modernizacji to luty 2017 r.

Wagoniki na sprzedaż

Choć ZIAD szukał kupca na cały zestaw, zawierający gondole, napędy i liny, to potencjalnego nabywcy nie znaleziono. - Pojawiło się kilku chętnych, ale w rezultacie do transakcji nie doszło - informuje Marek Hetnał, wiceprezes spółki ZIAD.

Spółka miejska nie czeka dłużej na nabywcę całego zestawu. Postanowiono ogłosić sprzedaż poszczególnych wagoników. Za jeden wagon trzeba zapłacić 8 tys. złotych. Wagon kompletny z z zawiesiem to koszt 10 tys. złotych. Najwięcej, bo 15 tys. złotych, trzeba zapłacić za wagon VIP - tzw. salonkę. Do wszystkich cen należy doliczyć podatek VAT.

Budowa wieży widokowej - 24.07.2015
Lada dzień charakterystyczne żółte wagoniki znikną z krajobrazu miasta · fot. bielsko.info


- Być może ceny mogą się wydawać wysokie, jednak wzorowaliśmy się na cenach używanych wagoników za nasza południową granicą, gdzie jeden wagonik kosztuje około 3,5 tys. euro - tłumaczy Marek Hetnał.

Wagony zostaną wystawione do oglądania, wyboru i sprzedaży na początku października 2016 roku poniżej dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Dębowiec. Możliwa jest wcześniejsza rezerwacja wagonu wraz z wpłatą zaliczki.

Informacji o wagonach udziela kierownictwo Kolei Linowej Szyndzielni i Dębowca pod numerami telefonów: 667 718 090, 607 638 093. Zgłoszenie chęci zakupu można dokonać również drogą mejlową: sekretariat@ziad.bielsko.pl.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.