bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 24 sierpnia 2016
  • wyświetleń: 3401

Tornister pełen uśmiechu. Caritas zbiera wyprawki szkolne dla dzieci

Trwa ogólnopolska akcja "Tornister pełen uśmiechu". W Diecezji Bielsko-Żywieckiej dla uczniów przygotowywanych jest już ponad 500 plecaków. To więcej niż w podczas całej akcji w zeszłym roku.

Do akcji przystąpiło już 29 parafii a kolejne nadal się zgłaszają (w zeszłym roku było ich 21). Akcja ma na celu przygotowanie wyprawki szkolnej dzieciom z rodziny o niższym statusie materialnym, tak aby nowy rok szkolny mogły rozpocząć z uśmiechem.

- Akcja polega na tym, że wierni, zwłaszcza Ci, którzy jeszcze nie mają na utrzymaniu dziecka w wieku szkolnym albo dziecko już skończyło szkołę zabierają do domu, wystawiony w kościele pusty plecak i sami uzupełniają go przyborami szkolnymi. Wypełniony, po tygodniu, odnoszą z powrotem do kościoła, aby mogło nim zostać obdarowane jakieś konkretne, wskazane przez parafię dziecko - wyjaśnia ks. Robert Kasprowski, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Akcja ta w wielu parafiach naszej Diecezji cieszy się dużą popularnością. - Parafianie nie tylko dbają o to by plecak pełen był wszelakich przyborów potrzebnych dzieciom do szkoły. Często dekorują „swoje” plecaki przypinając do nie zawieszki-maskotki bądź naszywając różne znaczki: motylki, kwiatuszki, zwierzątka - cieszy się ks. Robert i dodaje, że śmiało można tę akcję uznać za pomoc długofalową, gdyż przekazane artykuły służą dziecku przez cały rok szkolny.

W naszej Diecezji do akcji włączają się, wzorem akcji ogólnopolskiej, znane osoby. W zeszłym roku swój plecak przygotowali Ksiądz Biskup Piotr Greger, pracownicy Kurii diecezjalnej, politycy i samorządowcy, sportowcy i dziennikarze. Wyprawki szkolne pakują znani Polacy. Wśród nich: Para Prezydencka, Rzecznik Praw Dziecka i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku w akcji ogólnopolskiej swój plecak spakował już redaktor Krzysztof Ziemiec i Przemysław Babiarz, aktorzy Katarzyna Żak i Wojciech Malajkat.

Ogólnopolski finał akcji odbędzie się 28 sierpnia w Lublinie. Na scenie przed Centrum Spotkania Kultur wystąpią zespół Deus Meus i rapujący ks. Jakub Bartczak. Podczas finału odbędzie się konferencja prasowa, którą dzieci przeprowadzą z Rzecznikiem Praw Dziecka a Wojciech Malajkat, który zasiądzie w szkolnej ławie, będzie przepytywany z Języka Polskiego. Dla dzieci i rodzin, które przyjdą na plac przygotowane będą liczne atrakcje.

ab / bielsko.info, źródło: Caritas Bielsko

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.