bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 maja 2016
  • wyświetleń: 5640

Roboty w karetkach Bielskiego Pogotowia Ratunkowego

Bielskie Pogotowie Ratunkowe może poszczycić się faktem, że jest pierwszą na terenie Śląska jednostką pogotowia, która wyposażyła swoje karetki w nowoczesne urządzenia do masażu serca - LUCAS2.

karetka
Roboty w karetkach Bielskiego Pogotowia Ratunkowego · fot. Bielskie Pogotowie Ratunkowe


LUCAS2 to specjalistyczne urządzenie przeznaczone do prowadzenia masażu serca w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Robot wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm. Jego wykorzystane w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta do szpitala.

- W czasie wykonywania resuscytacji ludzkie siły słabną. Nawet doświadczeni ratownicy po kilku minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie. Ręcznie nie da się utrzymać takiego tempa - mówi Adam Sroczyński z Physio-Control. - Urządzenia oczywiście nie zastąpią człowieka, ale jest skutecznym pomocnikiem w czasie akcji ratunkowych. Gdy w grę wchodzi ratowanie ludzkiego życia, tempo takiego masażu odgrywa ogromną rolę - dodaje

karetka
Roboty w karetkach Bielskiego Pogotowia Ratunkowego · fot. Bielskie Pogotowie Ratunkowe


Bielskie Pogotowie Ratunkowe, jest pierwszym na Śląsku, którego karetki są wyposażone w tego typu roboty. Łącznie w ręce ratowników trafiło 6 takich urządzeń i stanowią wsparcie dla zespołów dwuosobowych "P". Dzięki temu pacjenci z Nagłym Zatrzymaniem Krążenia mają zdecydowanie większe szanse na przeżycie.

- Pracujący u nas lekarze i ratownicy doceniają przede wszystkim to, że w czasie, kiedy LUCAS wykonuje masaż serca, oni mogą skupić się na innych, koniecznych zabiegach - mówi Z-ca dyrektora ds. lecznictwa lek. med. Michał Dudek w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym. - Te zaoszczędzone minuty podczas akcji ratunkowej mogą okazać się decydujące w walce o życie pacjenta - dodaje.

Urządzenie potocznie nazywane przez lekarzy i ratowników medycznych „Dr. Lucasem” wykorzystywane jest nie tylko przez zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego, ale również stacjonarnie w Pracowniach Kardiologii Inwazyjnej czy na Oddziałach Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.