Wiadomości

  • 23 listopada 2015
  • 29 listopada 2015
  • wyświetleń: 6528

Chcą secesji do woj. małopolskiego

Stowarzyszenie Regionalne "Beskidzki Dom" wystosowało list otwarty do polityków i mieszkańców powiatów bielskiego i żywieckiego. Zarząd stowarzyszenia apeluje o debatę nad przyłączeniem miasta Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego i żywieckiego do województwa małopolskiego.

bielsko z lotu ptaka, ratusz
Bielsko-Biała to miasto na historycznej granicy Śląska Cieszyńskiego i Małopolski · fot. bielsko.info


- W obecnym kształcie ustroju samorządu terytorialnego i województw samorządowych, utworzenie nowego województwa bielskiego byłoby trudne. W obecnych realiach, jedynie przejście do województwa małopolskiego Bielska‑Białej oraz powiatów bielskiego i żywieckiego daje możliwość rozwoju naszego regionu i budowania silnej pozycji Bielska-Białej. Potencjalny subregion zachodni województwa małopolskiego byłby równowagą dla podobnych, zbudowanych wokół Tarnowa i Nowego Sącza - mówi Adam Rakszawski ze Stowarzyszenia "Beskidzki Dom".

W obszernym liście otwartym członkowie stowarzyszenia przytaczają wiele argumentów, które w ich opinii przemawiają za secesją Bielska-Białej oraz powiatu bielskiego i żywieckiego do województwa małopolskiego.

- W ramach Województwa Śląskiego wyznaczona nam rola sprowadza się w praktyce do roli sypialni, taniej siły roboczej oraz miejsca rekreacji i wypoczynku. Podobną rolę już nam w Katowicach wyznaczano.w okresie II wojny światowej. Naprawcie historyczny błąd, pozwólcie regionowi bielsko-żywieckiemu wraz z powiatami zachodnimi obecnego województwa małopolskiego stworzyć silny i prężny region z pożytkiem dla mieszkańców i Polski - czytamy w liście, który został zaadresowany do m.in. sygnatariuszy kontraktu wojewódzkiego "Małopolska i Podbeskidzie" z 1998 roku, posłów i senatorów powiatów bielskiego i żywieckiego, suskiego, oświęcimskiego i wadowickiego oraz do Prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło.

List otwarty do polityków i mieszkańców powiatów bielskiego i żywieckiego

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.