Wiadomości

  • 19 listopada 2015
  • 26 listopada 2015
  • wyświetleń: 9144

Koniec z opłatą od posiadania psów

Na listopadowej sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie podjęli uchwałę likwidującą opłatę od posiadania psów. Być może to tylko rozwiązanie czasowe.

pies
Koniec z opłatą za posiadanie psów? · fot. bielsko.info


Stosownie do treści art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych Rada Miejska może wprowadzić opłatę od posiadania psów. Wprowadzenie podatku nie jest obligatoryjne, jednak w Bielsku-Białej skorzystano z ustawy i przez wiele lat pobierano opłatę od każdego psa w wysokości 50,00 zł (opłata roczna).

Po dokonaniu analizy, z której wynika, że na przestrzeni ostatnich lat dochody z tego tytułu sukcesywnie malały, postanowiono zrezygnować z pobierania opłaty. Z danych, które uzyskaliśmy w Urzędzie Miejskim wynika, że w 2014 roku podatek zapłaciło 2073 osób. Ponadto urzędnicy tłumaczą, że opłata ta jest trudna do egzekwowania ze względu na brak obowiązku chipowania psów, a przez to brak możliwości ustalenia osoby zobowiązanej do zapłaty.

- Moim zdaniem nastąpi taki moment, że wszystkie psy będą chipowane i wtedy podatek będzie powszechny i tak powinno być. Na dziś nie mamy instrumentów, żeby zinwentaryzować wszystkie psy - argumentował prezydent Jacek Krywult.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.