Rozrywka

  • 12 października 2015
  • 30 października 2015
  • wyświetleń: 2441

Foto Art Festival w Sferze

Za nami:

W ciągu dwóch październikowych tygodni Bielsko-Biała już po raz szósty stanie się stolicą światowej fotografii. Foto Art Festival 2015 zawita do miasta 16-30 października. Galeria Sfera nie tylko po raz trzeci jest partnerem projektu - jej śródmiejska przestrzeń stanie się jednym z kilku miejsc, w których będą się odbywać festiwalowe wystawy.

VI FotoArtFestival w Bielsku-Białej


W Galerii I (na 1 i 2 piętrze) będzie można podziwiać prace artystów z Rumunii, Austrii, USA, Rosji i Czech. Pierwszym z nich jest prezentowany pierwszy raz w Polsce Petrut Calinescu z wystawą „Opowieści znad Morza Czarnego”. Fotograf jest dwukrotnym zdobywcą tytułu Rumuńskiego Fotoreportera Roku, pracował już w Indiach, Kenii, Boliwii, Afganistanie, Chinach. Dziś chętnie skupia swoją uwagę na tematach bliższych geograficznie, gdzie znajomość języka i kultury jest dużym ułatwieniem. Jego wystawa, określana jako mityczna i tajemnicza, pokazuje region Morza Śródziemnego z całą swą różnorodnością powstałą na styku trzech różnych cywilizacji: europejskiej, azjatyckiej i środkowo-wschodniej.

Dokumentalista Andreas Horvath z Austrii zaprezentuje cykl „Jakucja - Syberia”. Filmy dokumentalne tego artysty są pokazywane i nagradzane na wielu ważnych festiwalach, m.in. w Karlowych Varach, Barcelonie, Chicago, Nowym Jorku, a minister kultury Austrii nagrodził go za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Jego wystawa czarno-białej fotografii prezentuje syberyjskie realia.

Amerykanin Aaron Huey z National Geographic przedstawi zdjęcia zebrane pod prostym tytułem “Fotografia”. Międzynarodową sławę przyniósł mu wyczyn polegający na samotnej (jeśli nie liczyć psa Cosmo), pieszej wędrówce przez Stany Zjednoczone, ze wschodu na zachód. Wyprawa trwała 154 dni, w czasie których Aaron przebył 5390 kilometrów. W roku 2007 Huey został zaliczony przez prestiżowy amerykański miesięcznik Photo District News do 30 najbardziej obiecujących młodych fotografów świata. Swoje prace wystawi w Polsce po raz pierwszy.

Irina Popova, dokumentalistka z Rosji, zaprezentuje wystawę pt. „Rodzina”, opisującą życie dysfunkcyjnej rodziny. Artystka otrzymała stypendium Rosyjskiego Związku Fotografów, tytuł Najlepszego Fotografa Rosyjskiego, grant Fundacji na Rzecz Rozwoju Fotoreportażu w Rosji oraz wyróżnienie UNICEF-u. W Polsce jej prace również będą prezentowane po raz pierwszy.

Czech Martin Wagner przedstawi z kolei cykl „Na wschód od Edenu”. Znany na arenie międzynarodowej ze zdjęć Związku Radzieckiego fotoreporter koncentruje swą uwagę na życiu syberyjskich miast i wsi i jest dziesięciokrotnym laureatem Czeskiej Fotografii Prasowej. Otrzymał również II nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie FRAME. Do tej pory wystawa prac tego artysty nie była w Polsce organizowana.

Organizatorami wydarzenia są bielska Fundacja Centrum Fotografii, Gmina Bielsko-Biała. Patronat artystyczny nad festiwalem objął Związek Polskich Artystów Fotografików. Galeria Sfera już po raz trzeci została partnerem tego unikalnego projektu.

BM / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sfera" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Galeria Sfera

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sfera" podaj