Rozrywka

  • 25 września 2015
  • 27 września 2015
  • wyświetleń: 2774

46 malarzy w finale „Bielskiej Jesieni”

46 malarzy i 89 namalowanych przez nich obrazów znalazło się w finale 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015” - tak ostatecznie zadecydowało 19 września w Galerii Bielskiej BWA jury, oglądając oryginały konkursowych prac.

zdjęcia wykonane w trakcie jawnej części obrad jur
Zdjęcia wykonane w trakcie jawnej części obrad jury. · fot. Jacek Rojkowski


- Jury zdecydowało o przyznaniu trzech nagród głównych oraz pięciu wyróżnień. Wszystkie nagrody przyznano jednogłośnie. Prace tegorocznych laureatów - choć utrzymane w odrębnych stylistykach - sytuują się na granicy realizmu i malarstwa onirycznego. Przedstawiane sytuacje czy obiekty często (choć nie zawsze) można określić jako elementarne, jednak namalowano je w taki sposób, że ostatecznie wychodzą poza obręb codziennej rzeczywistości. Zwyciężyły prace oszczędne formalnie, o przemyślanej kompozycji, malowane czystymi, często intensywnymi barwami. Zarówno w całym konkursie, jak w nagrodzonych i wyróżnionych obrazach w zasadzie nieobecna była tematyka społeczna czy zaangażowana. Wbrew obecnym modom, mało było też prac czysto formalnych, nawiązujących do tradycji malarstwa abstrakcyjnego - mówi Jakub Banasiak, przewodniczący jury biennale.

Nazwiska laureatów nagród i wyróżnień podane będą podczas otwarcia wystawy finałowej „Bielskiej Jesieni 2015” w piątek, 27 listopada o godzinie 17.00.

Zdjęcia wykonane w trakcie jawnej części obrad jur
Zdjęcia wykonane w trakcie jawnej części obrad jury. · fot. Jacek Rojkowski


Komisja zweryfikowała w kilku przypadkach swoje wybory dokonane podczas pierwszych obrad jury w maju, kiedy ocena prac odbywała się na podstawie wersji elektronicznej obrazów. Wówczas do dalszego etapu jurorzy wybrali 137 prac 50 autorów spośród 3.282 prac nadesłanych przez 776 artystów. Podczas wrześniowego posiedzenia, biorąc pod uwagę wartości artystyczne malarstwa, jury odrzuciło w całości prace czworga artystów, a także obrazy innych twórców zakwalifikowanych do II etapu konkursu - w sumie 48 prac. Ostatecznie, na wystawie finałowej w Galerii Bielskiej BWA prezentowanych będzie 89 płócien 46 malarzy. Dodatkowo na wystawie pokazana będzie praca, którą wybrali internauci w swoim głosowaniu spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu obrazów, publikowanych w wirtualnej galerii na stronie internetowej „Bielskiej Jesieni”.

W jury „Bielskiej Jesieni 2015” zasiedli znani krytycy, historycy sztuki i artyści: Jakub Banasiak (przewodniczący), Ryszard Grzyb, Dorota Monkiewicz, Jadwiga Sawicka i Agata Smalcerz.

Zdjęcia wykonane w trakcie jawnej części obrad jur
Zdjęcia wykonane w trakcie jawnej części obrad jury. · fot. Jacek Rojkowski


42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015” odbywa się pod honorowym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem biennale jest Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej. Kuratorem jest Grażyna Cybulska. Wystawa trwa do 17 stycznia 2016 roku. 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj