Rozrywka

  • 10 maja 2015
  • 31 maja 2015
  • wyświetleń: 2225

Festiwal Filmowy Watch Docs w BWA

Za nami:

W dniach 29 do 31 maja w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się 13. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie organizowany przez przez Stowarzyszenie Montaż oraz Galerię Bielską BWA. Przez trzy dni w Galerii będą pokazywane wybitne filmy dokumentalne poruszające problematykę praw człowieka.

Od 2000 roku Watch Docs jest jednym z największych na świecie festiwali filmowych o prawach człowieka. Jego nazwa to gra słów. „Watch dog” po angielsku dosłownie oznacza „pies stróżujący”. Określenie jest używane w odniesieniu do zrzeszeń, które monitorują działania władz publicznych. Mówi się, że „organizacje stróżujące” - do których między innymi należy Helsińska Fundacja Praw Człowieka, będąca jednym z głównych organizatorów przedsięwzięcia - patrzą władzy na ręce. Pilnują, by prawa i wolności każdego z nas były przez władzę respektowane.

Tegoroczny Festiwal upłynie pod znakiem tematyki ukraińskiej i syryjskiej. W dwóch blokach: „Syria - zapomniana rewolucja?” oraz „Tak blisko, tak daleko - dziwna wojna na Ukrainie” zostanie przybliżona tematyka oraz przedstawiona perspektywa mieszkańców Ukrainy i Syrii - indywidualne, jednostkowe historie, których próżno szukać w mediach.

Jak co roku, Festiwal to również okazja do spotkania i rozmowy z osobami, które na co dzień zajmują się tematyką praw człowieka. Gościem specjalnym Festiwalu będzie dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Watch Docs, a zarazem wieloletni sekretarz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Maciej Nowicki. Na spotkaniu 30 maja przybliży ideę Festiwalu oraz opowie o prawach człowieka współcześnie. W piątek, 29 maja zapraszamy na spotkanie z Aliną Synakiewicz, która opowie o działalności Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”. Przed spotkaniem odbędzie się projekcja filmu „Dzieci dzwonią” Andrzeja Mańkowskiego - będzie więc okazja do skonfrontowania wizji reżysera z codziennością pracy w telefonie zaufania.

Ostatnim gościem będzie Tadeusz Szczepaniak z Polskiej Akcji Humanitarnej, który przedstawi misję PAH-u i opowie o bieżących działaniach. We współpracy z PAH podczas Festiwalu zostanie zorganizowana zbiórka na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu.

Jak co roku, zapraszamy do udziału w Festiwalu osoby z niepełnosprawnościami. W programie znajdą się dwa filmy z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących, a wszystkie spotkania będą tłumaczone na język migowy.

Program Festiwalu Filmowego Watch Docs

Piątek, 29 maja

17.00 Przywitanie i wprowadzenie
17.15 FC Rwanda, reż. Joris Postema, Holandia 2013 (57 min.)
18.30 Dzieci dzwonią, reż. Andrzej Mańkowski, Polska 2014 (30 min.)
19.00 Spotkanie z przedstawicielką Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”, Aliną Synakiewicz
20.00 Rodzeństwo to jest na zawsze, reż. Frode Fimland, Norwegia 2013 (75 min.)

Sobota, 30 maja
16.00 Przywitanie
16.15 Matka 24, reż. Marcin Janos Krawczyk, Polska 2013 (film z audiodeskrypcją, 52 min.)
Rodzina Państwa Kładko, reż. Carlos Spottorno, Polska 2013 (film z audiodeskrypcją, 7 min.)
17.15 Spotkanie z Maciejem Nowickim, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu „Watch Docs”, Prawa Człowieka w Filmie
18.15 Aleppo. Notatki z ciemności, reż. Wojciech Szumowski i Michał Przedlacki, Polska 2014 (90 min.)
20.00 Powrót do Homms, reż. Talal Derki, Syria-Niemcy 2013 (90 min.)

Niedziela 31 maja
16.00 Przywitanie
16.15 Czarna księga Majdanu, reż. Anastasiya Lysenko, Asya Khmeleva, Yuri Katynskyi, Anna Holtsberg, Anna Korzh, Anton Syomin, Anna Lysun, Victoria Zhukova, Alyona Kosinova, Anastasia Krysko, Vladislav Rohalevsky i Anna Borisova, Ukraina 2014 (76 min.)
17.30 Spotkanie z Tadeuszem Szczepaniakiem z Polskiej Akcji Humanitarnej
18.30 Wyspa Krym, reż. Ihor Chayka, Ukraina 2014 (30 min.)
Południowa granica, reż. Sergej Lysenko, Ukraina 2014 (15 min.)
19.20 Pieśń Pasterza, reż. Vahram Mkhitaryan, Polska-Armenia 2014 (30 min.)
Jesteśmy, stajemy się śmiercią, reż. Jean-Gabriel Périot, Francja 2014 (4 min.)
Opony, reż. Kyaw Myo Lwin, Birma-Niemcy 2014 (33 min.)
21.00 Zamknięcie Festiwalu

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj