Rozrywka

  • 30 marca 2015
  • 17 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 3263

Akcja "Żonkile" w Bielsku-Białej

Za nami:

„Żonkile 2015" to ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w dniach 17-19 kwietnia, upamiętniająca 72. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Do organizacji akcji włączyli się także uczniowie bielskich szkół.

Uczestnicy projektu „Bielsko-Biała. Żydzi Bliżej Nas" będą rozdawać bielszczanom papierowe żółte żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. W Galerii Bielskiej BWA akcja odbędzie się 17 kwietnia podczas wernisażu wystawy Janusza Karbowniczka - ROZMOWA. Malarstwo, rysunek.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


Akcja „Żonkile", zainicjowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, organizowana jest już po raz trzeci. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Galeria Bielska BWA jest partnerem akcji "Żonkile 2015" w Bielsku-Białej.

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj