Rozrywka

  • 5 marca 2015
  • 24 listopada 2015
  • wyświetleń: 4642

Konkurs 42. Biennale Malarstwa

Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej ogłosiła kolejną edycję konkursu - 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015”. Patronat honorowy nad biennale objęła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Minister jest także fundatorem Grand Prix „Bielskiej Jesieni” w wysokości 30 tys. zł

Biennale jest otwartym konkursem dla artystów malarzy. Po raz drugi w historii tego przedsięwzięcia, którego początki sięgają 1962 roku, prace mogą nadsyłać także artyści nieposiadający dyplomu wyższej uczelni artystycznej, ale legitymujący się aktywnością twórczą i dorobkiem. Jury, w którym zasiadają zapraszani przez organizatora znawcy najnowszej sztuki współczesnej, kwalifikuje prace do wystawy oraz nagradza i wyróżnia najlepsze obrazy. Po raz drugi najciekawsze prace będą mogli wybierać także internauci w głosowaniu online za pośrednictwem strony internetowej „Bielskiej Jesieni”.

biennale 41, bwa
Ewa Juszkiewicz, Girl in Blue, Grand Prix 41. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2013", fot. J. Rojkowski


Mocnym akcentem poprzedzającym otwarcie biennale będzie indywidualna wystawa najnowszych malarskich prac Ewy Juszkiewicz, laureatki Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzedniej „Bielskiej Jesieni 2013” (otwarcie wystawy 4 września br.) Tuż po zdobyciu najwyższego lauru w konkursie Galerii Bielskiej BWA, twórczość młodej gdańskiej artystki zyskiwała coraz większe uznanie - w 2014 roku znalazła się w setce najbardziej obiecujących malarzy świata (Kurt Beers „100 Painters of Tomorrow”) oraz - ex aequo z Bartoszem Kokosińskim, także laureatem „Bielskiej Jesieni 2013” - zajęła I miejsce w rankingu młodych polskich artystów Kompas Młodej Sztuki 2014.

bwa, 41 biennale
Ewa Juszkiewicz, Bez tytułu, według Rogiera van der Weydena, Grand Prix 41. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2013", fot. J. Rojkowski


- Wydawałoby się, że formuła istniejąca już ponad 50 lat jest przeżytkiem, który we współczesnym świecie nie ma racji bytu. Jednak ograniczenie się do jednego medium, i to malarstwa, które jakoby wszystko ma już za sobą, jest naszym konsekwentnym wyborem. Postawieniem na tę aktywność artystyczną, która z jednej strony jest tak powszechna - wydziały malarstwa na akademiach sztuki są wciąż najliczniejsze, a z drugiej - wymaga ogromnej dyscypliny, aby poszukiwania warsztatowe nie zabiły świeżości wypowiedzi - mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

- Okazuje się też, że dla artystów w Polsce, i to nie tylko młodych i debiutujących, wciąż nie ma wielu możliwości zaprezentowania się. Stały zestaw nazwisk krążący po wielu galeriach daje poczucie, że nic nowego w polskiej sztuce się nie wydarza. „Bielska Jesień” stwarza każdemu artyście, zajmującemu się malarstwem, szansę nie tylko przedłożenia swoich prac pod werdykt jury, ale też pokazania ich szerokiej publiczności poprzez stronę internetową. Z kolei widzom daje możliwość obejrzenia tego, jak wygląda malarstwo tworzone w Polsce współcześnie. Można też będzie zabawić się w jurora i zagłosować na najlepszy obraz w Internecie, a potem porównać go z wyborem ekspertów. Niestety elektroniczny wizerunek nigdy nie zastąpi oryginału i obcowania z obrazem na żywo, dlatego tak ważne jest objerzenie wystawy, na której znajdą się najlepsze propozycje wybrane przez profesjonalne jury. O tym jak dobre są to wybory świadczą nazwiska, które zostały zauważone na poprzednich edycjach „Bielskiej Jesieni”, i to, jaką obecnie ci artyści robią karierę nie tylko w Polsce - kontynuuje Agata Smalcerz.

Zgłoszenia do konkursu i prace artystów galeria przyjmuje do 3 maja. Ogłoszenie wyników konkursu, otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 27 listopada o godz. 17.00. Nowością tegorocznej edycji będzie oprowadzanie jurorskie po wystawie - w sobotę, 28 listopada o godz. 11.00.

42. biennale


Organizatorem biennale jest Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej. Kuratorką 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015” jest Grażyna Cybulska.

Nagrody: Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (30 tys. zł); II Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego (20 tys. zł), III Nagroda Prezydenta Bielska-Białej (10 tys. zł) . Fundatorami przyznawanych przez jury wyróżnień regulaminowych są tradycyjnie bielskie firmy. Istnieje możliwość przyznawania wyróżnień patronów medialnych.

Szczegóły i regulamin biennale, karta zgłoszenia, terminarz konkursu i wystawy, pula nagród, a także zasady głosowania internetowego, oraz historia biennale, informacje i zdjęcia z poszczególnych edycji na odrębnej stronie internetowej „Bielskiej Jesieni”, a także na stronie internetowej galerii.

BM / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj