bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 28 lutego 2015
  • wyświetleń: 5588

Wystawa Kariny Czernek w BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Do 12 marca w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej trwa indywidualna wystawa obrazów bielskiej artystki Kariny Czernek, zrealizowanych w oryginalnej technice łączącej malarstwo i tkaninę. Przedstawiane są prace z cykli m.in.: „Kobiety w koronkach”, „Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?” i „Folk jest trendy” oraz przygotowane specjalnie na bielską wystawę obrazy-parawany. Wystawie „Szeptem widzenie” towarzyszy katalog z kolorowymi reprodukcjami prezentowanych na wystawie prac. Autorem projektu graficznego i zdjęć jest Marek Czernek.

Reklama

We wstępie do katalogu wystawy Agata Smalcerz pisze: - Karina Czernek nie boi się stereotypu „sztuki kobiecej” - miękkiej, koronkowej, pastelowej. Jej subtelna osobowość znajduje wyraz w takich formach, które są bliskie jej estetyce, nie dopuszcza brutalnej ekspresji czy dosłownego naturalizmu. Przypomina, że piękno i delikatność wciąż mogą istnieć w sztuce i być wytchnieniem dla widzów spragnionych zmysłowych doznań. Woli szept od krzyku, którym przesiąknięta jest współczesna popkultura.

Wystawa Kariny Czernek w BWA - 02.2015 · fot. Krzysztof Morcinek


- Karina Czernek stosuje własną technikę nakładania na siebie kolejnych warstw półprzezroczystych tkanin o gotowych wzorach. Dystans około centymetra pomiędzy warstwami powoduje wrażenie jakby trójwymiarowości tła pod malowanymi przez artystkę na tkaninach postaciami. Wzory zastane na tkaninach zakupionych w sklepie artystka wykorzystuje również w malowanych przez siebie sylwetkach kobiecych. Można to interpretować szerzej jako wzory kulturowe pokrywające ciała kobiet. Płciowość narzucana przez kulturę przejawia się w konwencjonalnie ustalonych atrybutach.

Czernek maluje najczęściej delikatne nogi odziane w pończochy, jej kobiety są przedstawiane w sukienkach lub halkach - czyli kulturowych atrybutach tej płci. Wzory pokrywają nie tylko pończochy, ale też ciała. Kreski tworzące wzory układają się zgodnie z kształtami np. pośladków (jak w tradycyjnym dobrym warsztacie rysunkowym równoległe linie rysowane są „po formie”).

Z innego punktu widzenia można jednak powiedzieć, że kobiety same lubią tworzyć wzory swojej kobiecości, afirmować je i eksponować na swoich ciałach, lubią też pokrywać nimi otaczający świat. Ten rodzaj twórczości kobiet jest niesłusznie uważany za gorszy od np. typowego „patriarchalnego” patetyzmu przedstawień prężnych wodzów itp. Twórczość Czernek jest oryginalna, ale jednocześnie można ją usytuować w tradycji amerykańskiego ruchu Pattern & Decoration z lat 70. XX wieku, który nobilitował takie właśnie metody pracy twórczej wynikające z powtarzających się wzorów - jak na tkaninach, z których kobiety szyły sukienki
- pisze Jerzy Truszkowski.

Wystawa trwa od 6 lutego do 12 marca. Także do 12 marca w Klubokawiarni Aquarium można oglądać małą ekspozycję obrazów Kariny Czernek będących ilustracjami do autorskiej książki dla dzieci, a także mural kredowy, który artystka stworzyła na ścianie Aquarium pt. „Zodiakalne zwierzaki”.

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj