Rozrywka

  • 17 grudnia 2014
  • 28 stycznia 2015
  • wyświetleń: 3539

BWA: Wildlife Photographer 2014'

Za nami:

Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę "Wildlife Photographer of the Year 2014". Wystawa potrwa do 30 stycznia.

Galeria Bielska BWA jako pierwsza w Polsce pokaże najnowszą edycję światowej wystawy będącej efektem jubileuszowej, 50. edycji konkursu "Wildlife Photographer of the Year 2014/ Fotografia dzikiej przyrody 2014" organizowanego przez Natural History Museum w Londynie i BBC Worldwide.

Co roku kilka tysięcy fotografów nadsyła do Londynu swoje zdjęcia wykonane w naturalnych plenerach na wszystkich kontynentach, będące wynikiem wnikliwej obserwacji flory i fauny, często wielomiesięcznego podążania tropami dzikich zwierząt.

BWA, David Clapp, Wielka Brytania, „Magiczna góra”
David Clapp, Wielka Brytania, „Magiczna góra”


Jury wybiera finalistów i zwycięzców poszczególnych kategorii. W obecnej edycji jurorzy ocenili 40 tys. 421 zdjęć nadesłanych z ponad 90 krajów. Każdorazowo pokonkursowa wystawa prezentuje 100 najciekawszych - nagrodzonych i wyróżnionych - zdjęć dzikiej przyrody, ukazujących bogactwo życia na Ziemi.

Nagrodę główną i tytuł Wildlife Photographer of the Year 2014 / Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Michael „Nick” Nichols z USA za czarno-białe zdjęcie pt. „The Last Great Picture” („Ostatni taki wspaniały obraz”). Autor zwyciężył też w kategorii „Czerń i biel”. Ten archetypiczny obraz ukazuje śpiące lwice z młodymi, odpoczywające na skałach krótko po tym, jak przepędziły atakujące je samce. Autor sfotografował lwy w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii, gdzie wędrował za stadem przez sześć miesięcy. Zdjęcie wykonane zostało w technice podczerwieni, pozwalającej ujrzeć to, co niewidoczne dla oka, która sprawia, że obraz jawi się jako magiczny, tajemniczy i niespotykany.

Michael „Nick” Nichols, USA, „Ostatni taki wspania
Michael „Nick” Nichols, USA, „Ostatni taki wspaniały obraz”


Tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2014 / Młody Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Hiszpan Carlos Perez Naval (w kategorii do 10 lat) za zdjęcie pt. „Stinger in the Sun” („Żądło w słońcu”), ukazujące skorpiona w blasku słońca.

Carlos Perez Naval, Hiszpania, „Żądło w słońcu”
Carlos Perez Naval, Hiszpania, „Żądło w słońcu”


Nie brak wśród najlepszych fotografów obecnej edycji konkursu także Polaka - Łukasz Bożycki z Warszawy został finalistą kategorii „Ssaki” za zdjęcie pt. „Winter hang-out” („Zimowe zawieszenie”). Autor, łączący zawód biologa z pasją fotografowania przyrody, uchwycił w obiektywie pogrążonego w hibernacji nietoperza - nocka rudego - w starym bunkrze z czasów II wojny światowej, podczas wyprawy zimowej w Puszczy Piskiej na Mazurach, w towarzystwie znawcy tych ssaków Piotra Tomasika. Zwycięskie zdjęcie zadedykował przyjacielowi, który zmarł wkrótce po wyprawie.

W obecnej edycji konkursu jest kilka nowości - w poszczególnych kategoriach, nie ma kolejnych miejsc i wyróżnień, ale jest kilku finalistów i jeden zwycięzca.

Po raz pierwszy ustanowiono nową nagrodę specjalną - People’s Choice Award (Nagroda Publiczności). Spośród tysięcy wszystkich zdjęć niezakwalifikowanych do wystawy jury wybrało 50 i poddało je publicznej ocenie i wyborowi, poprzez głosowanie internetowe.

Efektem jest pięć dodatkowych fotografii, które można zobaczyć na stronie internetowej konkursu: http://www.wildlifephotographeroftheyear.com (zdjęcia te nie były prezentowane na premierowej wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie). Wśród piątki finalistów wybranych przez internautów jest także fotografia wykonana przez Polaka, Marka Kosińskiego pt. „Jelenie i żurawie”.

Marek Kosiński, Polska, „Jelenie i żurawie”
Marek Kosiński, Polska, „Jelenie i żurawie”


Premiera wystawy odbyła się w październiku 2014 roku w Londynie - od nowego roku wystawa pokazywana jest na całym świecie, w Polsce po raz 13.

W Galerii Bielskiej BWA, wystawa pokazywana jest nieprzerwanie od 2004 roku. W 2015 roku inauguracja polskiej trasy wystawy ponownie odbędzie się w Bielsku-Białej, następnie zdjęcia pokazywane będą w 11 innych miastach.

BWA, Mac Stone, USA, „Strażnik plaży”
Mac Stone, USA, „Strażnik plaży”


Wystawie patronują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart. Więcej informacji o wystawie można znaleźć na http://www.FotografiaDzikiejPrzyrody.pl
Dzięki Zakładom Tłuszczowym "Bielmar" w Bielsku-Białej wstęp na wystawę jest w Galerii Bielskiej BWA bezpłatny.

Galeria wydłuża także godziny otwarcia na czas trwania ekspozycji: od poniedziałku do piątku czynna jest od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian - od godz. 10.00 do 18.00.

lik / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj