bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 20 maja 2014
  • 1 czerwca 2014
  • wyświetleń: 3414

Ślady bielskich Żydów w Izraelu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę Jacka Proszyka pt. "Ślady bielskich Żydów w Izraelu".

Na wystawę składają się fotografie reportażowe i dokumentalne autorstwa Jacka Proszyka, religioznawcy, badacza historii i kultury społeczności żydowskiej oraz przedwojennych ruchów religijnych na terenie Bielska-Białej.

Prezentowane zdjęcia zostały wykonane w Izraelu, podczas pobytu autora na stypendium doktoranckim Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2010 roku.

Jacek Proszyk, bielscy żydzi
Przedwojenny album rodziny Zolmann (obecnie w zbiorach rodziny Coen z Tel Awiwu), fot. Jacek Proszyk


Nawiązując do bogatej, wielokulturowej historii Bielska-Białej, autor poszukiwał śladów Żydów, którzy przed wojną zamieszkiwali to miasto. Na ponad 30 prezentowanych fotografiach (wybranych z około pięciu tysięcy), uwiecznione zostały przedmioty, dokumenty, wydawnictwa, odznaczenia, a także miejsca i budynki związane z bielskimi Żydami.

Jacek Proszyk, bielscy żydzi
Eryk i Egon Mozes z Bielska, fot. Jacek Proszyk


Oprócz odnalezionych śladów, Jackowi Proszykowi udało się dotrzeć także do konkretnych osób, które przed wojną zamieszkiwały Bielsko, kształtowane wówczas przez wiele kultur i wyznań.

Jacek Proszyk, bielscy żydzi
Pochodzący z Bielska Dawid Józef Socholich z rodziną, fot. Jacek Proszyk


- "III stacja jerozolimskiej Via Dolorosa, odnowiona została dzięki działaniom polskich żołnierzy z Armii Andersa. Walczący w jej szeregach Eryk Mozes - Żyd pochodzący z Bielska, który przed wojną zajmował się malowaniem szyldów, a w armii odpowiedzialny był za propagandę - jest autorem namalowanego na sklepieniu tej stacji Drogi Krzyżowej białego orła. Ta sytuacja w niezwykły sposób pokazuje zawiłości naszej historii: Żyd z Bielska, podczas służby w Armii Andersa maluje polskiego orła w katolickiej kaplicy w Izraelu" - przytacza ciekawą historię Jacek Proszyk.

Wystawa prezentowana jest w miejscu szczególnym - Galeria Bielska BWA znajduje się w budynku, na miejscu którego stała synagoga, zniszczona i spalona w 1939 roku przez niemieckich okupantów.

Wystawę można oglądać do 1 czerwca.

lik / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj