bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 3 kwietnia 2014
  • 10 maja 2014
  • wyświetleń: 2733

Rybczyńskiego "Traktat o obrazie"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

Galeria bielska BWA zaprasza na wystawę twórczości Zbigniewa Rybczyńskiego - nagrodzonego Oskarem wybitnego reżysera, operatora filmowego, autora eksperymentalnych filmów animowanych, prac wideo i wideoklipów, nowatora w dziedzinie techniki filmowej.

Wystawa potrwa od 15 kwietnia do 11 maja. 15 kwietnia, o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie autorskie, a o godzinie 19.00 - wernisaż.

zbigniew rybczyński, bwa
Zbigniew Rybczyński, „Palmuz”, 1973, kadr z filmu krótkometrażowego, 35 mm, 9:38 min, SMFF Se-Ma-For


Artysta znany jest przede wszystkim jako twórca "Tanga", nagrodzonego w 1983 roku Oskarem za najlepszy krótkometrażowy film animowany. Był to pierwszy Oskar dla polskiej produkcji filmowej. To niejedyny film Rybczyńskiego cieszący się uznaniem i nagradzany na światowych festiwalach.

zbigniew rybczyński3, bwa
Zbigniew Rybczyński, „Tango”, 1980, kadry z filmu krótkometrażowego, 35 mm, 8:14 min, SMFF Se-Ma-For


Otrzymywał nagrody za filmy zrealizowane w technikach komputerowych, m.in. nagrodę Emmy i Prix Italia za "Orkiestrę" czy The Golden Gate Award za "Kafkę". Obsypany nagrodami był także teledysk jego autorstwa pt. "Imagine" (1986) do muzyki Johna Lennona.

- Wystawa "Traktat o obrazie" jest niezwykłym zbiorem dokumentów pokazujących drogę artysty do końcowego rezultatu, jakim jest film. Zawiera szkice, rysunki, wykresy, zapis pomysłów i rozwiązań technicznych, prace bardziej naukowca niż artysty. Zbigniew Rybczyński porównywany jest nie bez racji do Leonarda da Vinci, który był wynalazcą, rozwiązywał problemy i stawiał sobie zadania, o których wcześniej nikt nawet nie pomyślał.
Wystawa zawiera kilkaset prac na papierze oraz cztery wielkoformatowe prace malarskie, a także projekcję słynnych filmów artysty, w tym kultowego "Tanga". Wystawa "Traktat o obrazie", przygotowana przez Centrum Sztuki WRO, której kuratorem był Piotr Krajewski, jest depozytem Art Stations Foundation. Była prezentowana w ADK (Agentur der Künstler) w Berlinie, ZKM (Zentrum für Kunst) w Karlsruhe, Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, a na przełomie 2013/2014 roku, w nieco zmienionym kształcie, w galerii Atlas Sztuki w Łodzi - mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.

zbigniew rybczyński2, bwa
Zbigniew Rybczyński w Atlasie Sztuki podczas wernisażu wystawy „Front Wschodni” według Józefa Robakowskiego, 14 września 2012, fot. Jan Janiak


Zbigniew Rybczyński urodził się w 1949 roku w Łodzi. Jest absolwentem wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutował w Se-ma-forze w 1973 roku filmem "Plamuz" . Był to jeden z pierwszych w Polsce animowanych teledysków muzycznych ze Zbigniewem Namysłowskim w roli głównej. Artysta jest autorem wielu oryginalnych rozwiązań w sferze obrazu elektronicznego. Technika łączenia wielowarstwowych obrazów (image compositing) zyskała amerykańskie patenty techniczne. Z emigracji powrócił do Polski w 2009 roku. W latach 2009-2013, tworzył wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych.

lik / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj